RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szef MSZ Węgier: Najpóźniej w 2025 roku będziemy mieć swojego astronautę

We współpracy z Amerykanami ma trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną  (fot. VCG via Getty Images)
We współpracy z Amerykanami ma trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną (fot. VCG via Getty Images)

Węgry najpóźniej do 2025 roku znów będą miały swojego astronautę – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych tego kraju Peter Szijjarto w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Kto może zostać astronautą? ESA ogłasza rekrutację

Po raz pierwszy od ponad dekady Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) będzie szkolić nowych astronautów. Chętni będą mogli aplikować od 31 marca. ESA...

zobacz więcej

Szef dyplomacji powiedział, że wysłanie astronauty będzie służyć celom naukowym. We współpracy z Amerykanami ma on trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie będzie prowadzić badania za pomocą opracowanych na Węgrzech narzędzi.

Sprzęt telekomunikacyjny, a także urządzenia służące do obserwacji Ziemi oraz pomiaru promieniowania mają zostać wyprodukowane we współpracy węgierskich przedsiębiorstw i uniwersytetów – powiedział Szijjarto.

Minister zaznaczył, że krajowy przemysł kosmiczny był dotychczas zaniedbywany i należy to zmienić, bo sukces węgierskiej gospodarki wymaga wzmocnienia gałęzi przemysłu o wysokiej węgierskiej wartości dodanej. Według niego przemysł kosmiczny może stanowić impuls dla wzrostu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zapowiadając dwa lata temu wysłanie węgierskiego astronauty na ISS, Szijjarto mówił, że miałoby to nastąpić we współpracy z rosyjskim Roskosmosem.

W 2020 roku na Węgrzech obchodzono 40. rocznicę pierwszego lotu Węgra w kosmos. Pierwszym kosmonautą węgierskim był Bertalan Farkas, który poleciał w kosmos 26 maja 1980 roku i po pobycie na sowieckiej stacji orbitalnej Salut–6 wrócił na Ziemię 3 czerwca tego samego roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej