RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fałszywe zaświadczenia dot. COVID-19. We Włoszech grozi za to więzienie

Osobom, które sprzedają fałszywki, grozi kara do 3 lat więzienia i 1000 euro grzywny (fot. Emanuele Cremaschi/Getty Images)
Osobom, które sprzedają fałszywki, grozi kara do 3 lat więzienia i 1000 euro grzywny (fot. Emanuele Cremaschi/Getty Images)

We Włoszech policja ścigająca przestępczość w internecie walczy z narastającym zjawiskiem handlu fałszywymi przepustkami COVID-19. Osobom, które je sprzedają, grozi kara do 3 lat więzienia i 1000 euro grzywny. Także nabywcy muszą liczyć się z surowymi karami.

USA: Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników federalnych

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, że pracownicy administracji federalnej i usługodawcy będą musieli przedstawić dowód szczepienia...

zobacz więcej

Handel sfałszowanymi tzw. Green Pass rozkwitł po tym, gdy przed tygodniem rząd Mario Draghiego ogłosił, że począwszy od 6 sierpnia będą one wymagane przy wejściu do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, kin, teatrów i innych placówek kultury, do siłowni, parków rozrywki, na basen, na imprezy sportowe, targowe i na zjazdy.

Włoskie media podają, że jedna z grup w internecie chwali się tym, że wydała już ponad 1200 fałszywych dokumentów w całych Włoszech. Inni fałszerze informują, że kolejka oczekujących liczy kilkaset osób.

„Pakiety rodzinne”


Podrobione przepustki COVID-19 sprzedawane są w cenie od 100 euro za wersję cyfrową do 120 euro za papierowe zaświadczenie. Są też „pakiety rodzinne”: Green Pass dla 4 osób kosztuje 300–350 euro, a dla 6 osób od 450 do 500 euro.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Szczepienia przeciw COVID-19. Władze Brukseli mają ogromny problem

Bruksela odnotowuje słaby wskaźnik zaszczepień przeciw COVID-19. Wirusolodzy apelują do władz belgijskiej stolicy, by zastanowiły się, jak...

zobacz więcej

Włoskie służby przystąpiły natychmiast do ścigania fałszerzy, których jest coraz więcej. Rząd poinformował o stworzeniu aplikacji, która służy do sprawdzenia autentyczności przepustek.

Osobom, które będą posługiwać się takimi podrobionymi zaświadczeniami, grozi kara do 1000 euro, a także zarzut narażenia na niebezpieczeństwo zdrowia publicznego poprzez posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

Fałszerzom grozi zaś kara od 6 miesięcy do 3 lat więzienia i ponad 1000 euro grzywny.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej