RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda podpisał ustawę o dowodach z odciskami palców

Wdrożenie dowodu z odciskami palców jest podyktowane przepisami rozporządzenia PE i Rady  (fot. Shutterstock/siekierski.photo)
Wdrożenie dowodu z odciskami palców jest podyktowane przepisami rozporządzenia PE i Rady (fot. Shutterstock/siekierski.photo)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dowodach osobistych z odciskami palców – podało w piątek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta. Chodzi o nowelizację ustawy o dowodach z dnia 8 lipca 2021 r.

Zmiany w dowodach osobistych. Odciski palców i nie tylko

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o dowodach osobistych – poinformowała prezydencka kancelaria. Od 2 sierpnia w warstwie...

zobacz więcej

Wdrożenie dowodu z odciskami palców jest podyktowane przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Możliwość wydawania dowodów osobistych zawierających odciski palców jest uzależniona od wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych. W związku z tym ustawa wprowadza regulację, w myśl której termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców ma być określony w komunikacie wydanym przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych.

Komunikat ten zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 14 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodów osobistych zawierających odciski palców.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W konsekwencji przyjętych rozwiązań ustawa z dnia 14 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie z dniem wdrożenia wyżej wymienionych rozwiązań technicznych.

Ustawa z dnia 8 lipca 2021 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych ustaw wejdzie w życie z dniem 2 sierpnia 2021 r.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej