RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jest wyrok ws. Nisztor-Boniek. Dziennikarz zapowiedział apelację

Piotr Nisztor i Zbigniew Boniek (fot. arch.PAP/A.Markowicz/M.Gadomski)
Piotr Nisztor i Zbigniew Boniek (fot. arch.PAP/A.Markowicz/M.Gadomski)

Zbigniew Boniek pozwał Piotra Nisztora po serii tekstów, jakie ukazały się w „Gazecie Polskiej” i „Gazecie Polskiej Codziennie”. Z informacji przekazanej przez dziennikarza wynika, że sąd przyznał prezesowi PZPN rację, ale jednocześnie stwierdził, że publikacje nt. Mikrotelu, firmy brata Bońka nie naruszają jego dóbr osobistych.

Dziennikarz dostał zakaz pisania o Bońku. Jest nowa decyzja

„Dostałem informację od prawników, że roczny zakaz pisania o Zbigniewie Bońku (nałożony na mnie skandaliczną decyzją sędziego Rafała Wagnera)...

zobacz więcej

O wyroku wydanym przez sędziego Rafała Wagnera poinformował dziś na Twitterze Piotr Nisztor. Sąd nakazał mu przeprosić Zbigniewa Bońka za „sugestie dot. jego związków z SB i bycia przez niego gwarantem PRL-owskiego układu”.

Jednocześnie – jak przekazał zainteresowany – sąd orzekł, że wątki w publikacjach Nisztora dotyczące m.in. Mikrotelu, firmy prowadzonej przez brata prezesa PZPN, nie naruszają dóbr osobistych Bońka.

– Musze przeprosić Zbigniewa Bońka za to, że źle odebrał moje publikacje. Uzasadnienie orzeczenia jest kuriozalne. Oczywiście składamy apelację – napisał Piotr Nisztor. Dodał, że prokuratura w tej sprawie wnosiła o oddalenie powództwa.

Nisztor ocenił, że dzisiejszy wyrok „bardzo mocno uderza w wolność mediów”

Sprawa Bońka. Adwokat szefa PZPN grozi TVP procesem

„W przypadku niezastosowania się przez Państwa do żądań, (...) podejmę dalsze kroki prawne w celu ochrony słusznych praw Pana Zbigniewa Bońka,...

zobacz więcej

Latem ubiegłego roku „Gazeta Polska” i „Gazeta Polska Codziennie” opublikowały kilka tekstów nt. PZPN i Zbigniewa Bońka.

Nisztor przypomniał m.in. wypowiedzi byłego piłkarza z przełomu lat 80. i 90. XX wieku na temat Wojciecha Jaruzelskiego. „Jaruzelski był największym z Polaków patriotów, jacy żyli w PRL (...) Trzeba teraz tylko wykorzystać demokrację, chociaż jej nadmiar może Polakom zaszkodzić” – miał powiedzieć Boniek w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” w 1991 roku.

Gazeta Polska pisała także o kulisach umorzonego śledztwa, które miały dotyczyć braku zapłaty przez Bońka 1,6 mln zł podatku.

„W trakcie rozprawy, jaka toczyła się przed Sądem Rejonowym Łódź-Widzew, wyszło na jaw, że Zbigniew Boniek (…) w 2007 roku, sprzedając akcje Widzewa Łódź, miał otrzymać 1,1 mln euro na wskazane przez siebie konto w szwajcarskim banku. Przez niespełna rok Prokuratura Okręgowa w Łodzi sprawdzała, czy Boniek powinien od tej kwoty zapłacić podatek – ponad 1,6 mln zł. Śledztwo zostało umorzone” – wskazywał Nisztor i oceniał, że kulisy tej sprawy budzą wątpliwości.

„GP” opisała także przeszłość Andrzeja Placzyńskiego, prezesa firmy od lat współpracującej z PZPN.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej