RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jakie konsekwencje poniesie senator Mężydło? Sprawą zajmą się władze klubu KO

Antoni Mężydło złamał dyscyplinę w głosowaniu ws. wyboru prezesa IPN (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Antoni Mężydło złamał dyscyplinę w głosowaniu ws. wyboru prezesa IPN (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

11 sierpnia władze klubu KO zajmą się kwestią kary dla senatora Antoniego Mężydły, który w zeszłym tygodniu złamał dyscyplinę w głosowaniu ws. wyboru prezesa IPN. Wprawdzie – jak wynika z informacji PAP – senatorowi nie grozi raczej wykluczenie z klubu, może jednak zostać zawieszony.

Będą kary dla parlamentarzystów PO. „Tusk rozpoczyna autorytarne rządy”

Nie zagłosowałeś zgodnie z oczekiwaniami lidera, czeka cię kara. Takie porządki w Platformie Obywatelskiej chce wprowadzić Donald Tusk. Jedną z...

zobacz więcej

W ubiegły piątek Senat potwierdził wybór dr. Karola Nawrockiego na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Było to możliwe m.in. dzięki poparciu senatorów PSL: Ryszarda Bobera i Jana Filipa Libickiego, senator niezależnej Lidii Staroń oraz właśnie senatora Mężydły, który jako jedyny z klubu KO głosował wbrew zaleceniom władz klubowych.

„Byłem usilnie namawiany”


Senator podkreślił w rozmowie z PAP, że o swym zamiarze poparcia kandydatury Nawrockiego wielokrotnie rozmawiał z władzami klubu KO. – Byłem usilnie namawiany, żeby zagłosować inaczej, albo przynajmniej się wstrzymać lub nie wziąć udziału w głosowaniu – powiedział Mężydło.

Przyznał, że głosując ostatecznie za wyborem Nawrockiego, miał świadomość, że łamie dyscyplinę klubową; uznał jednak, że kandydatura ta jest na tyle dobra, że warto ją poprzeć. – Dla mnie to bardzo ważne, aby IPN miał dobrego prezesa, by mógł działać sprawnie. Uważałem, że trzeba zagłosować na tego kandydata, bo lepszego nie będzie – zaznaczył senator KO. W jego ocenie dr Nawrocki bardzo dobrze zaprezentował się podczas debaty w Senacie.

Chwiejna większość senacka. Jeden z posłów może zostać wyrzucony z klubu KO

11 sierpnia komisja dyscypliny partyjnej Koalicji Obywatelskiej będzie rozpatrywała sprawę senatora Antoniego Mężydły, który wbrew stanowisku...

zobacz więcej

Antoni Mężydło zwrócił ponadto uwagę, że głosowanie nad wyborem prezesa IPN nie było taką sytuacją, w której jego postawa mogłaby zaważyć na wyniku głosowania. – Tutaj nie miałem tego dylematu, bo zwykle to kryterium lojalności wobec partii i większości senackiej jest dla mnie bardzo ważne – dodał senator.

Po głosowaniu nad wyborem szefa IPN sprawa Mężydły została zgłoszona do rzeczniczki dyscypliny klubowej, posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej. – Rozmawiałam z panem senatorem, czekam jeszcze na jego pisemne wyjaśnienia w sprawie głosowania i będę przedkładać swoją propozycję kary na posiedzeniu Kolegium Klubu – powiedziała posłanka.

Kolegium zadecyduje o karze


Według niej Kolegium Klubu KO (tworzą je m.in. szef klubu, jego zastępcy, sekretarz, skarbnik, rzecznik dyscypliny klubowej, szef grupy senatorów, marszałek Senatu i wicemarszałek Sejmu) ma się zebrać 11 sierpnia. „Kara za złamanie dyscypliny klubowej z pewnością będzie, nie wiemy jednak jaka. O tym zdecyduje Kolegium” – zaznaczyła Mrzygłocka.

Senator KO: Tusk to jeszcze większy anty-PiS, liderem powinien być Trzaskowski

Bardziej byłbym zainteresowany, żeby to Rafał Trzaskowski był przewodniczącym Platformy Obywatelskiej – powiedział senator KO Antoni Mężydło,...

zobacz więcej

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że senatorowi Mężydle nie grozi raczej wykluczenie z klubu. Możliwe, że zostanie zawieszony w prawach członka klubu. – Trudno sobie wyobrazić, by kara była tylko taka jak tych, co się pomylili w głosowaniach, czyli finansowa, ale jest jeszcze zawieszenie – powiedział PAP jeden z członków władz klubu KO.

Senator Mężydło przyznał w rozmowie z PAP, iż liczy się nawet z wykluczeniem z Platformy Obywatelskiej. Taką decyzję musiałby podjąć Zarząd PO. Z ustaleń PAP wynika jednak, że władze partii nie planują zajmować się tą kwestią.

Co zrobiłby, jeśli zostałby wykluczony z PO?


Senator zapewnił, że nawet, gdyby został wykluczony z PO lub z klubu, w dalszym ciągu głosowałby tak jak senacka większość, którą współtworzą senatorowie: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Koło Senatorów Niezależnych (tworzą je m.in. Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz), senator Jacek Bury z Polski 2050 oraz związany z PO senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

O tym, że władze klubu KO mają się zająć kwestią kary dla senatora Mężydły napisała wcześniej w piątek „Gazeta Wyborcza”.

Zobacz także: Będą kary dla parlamentarzystów PO. „Tusk rozpoczyna autorytarne rządy”

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej