RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ogniska koronawirusa wśród zbieraczy leśnych jagód

Pierwsze objawy chorobowe pojawiły się u nich kilka dni po rozpoczęciu pracy (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
Pierwsze objawy chorobowe pojawiły się u nich kilka dni po rozpoczęciu pracy (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Analiza testów przeprowadzonych u 76 zbieraczy leśnych jagód wykazała, że co najmniej 68 z nich zakażonych jest koronawirusem – poinformowały w piątek władze regionu Norrbotten na północy Szwecji. Według mediów infekcję potwierdzono u Tajlandczyków.

Wakacje w dobie COVID-19. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu

Certyfikaty COVID, negatywne testy na koronawirusa, specjalne formularze lokalizacyjne i inne dokumenty. Planując podróż zagraniczną trzeba...

zobacz więcej

„Nikt z zakażonych nie jest poważnie chory, większość ma łagodne objawy. Trwają badania, czy mamy do czynienia z wariantem Delta” – przekazał w komunikacie Jonas Hansson, zastępca naczelnego lekarza ds. chorób zakaźnych regionu Norrbotten.

Jak podała lokalna gazeta „Pitea–Tidningen”, największe ognisko koronawirusa stwierdzono w miejscowości Tvaerasel w gminie Aelvysbyn i dotyczy obywateli Tajlandii, którzy są zatrudniani przy zbiorach owoców leśnych jako bardziej wydajni niż Europejczycy. Pierwsze objawy chorobowe pojawiły się u nich kilka dni po rozpoczęciu pracy. Tajowie śpią najczęściej we wspólnych pomieszczeniach. Na miejscu zarządzono izolację.

W regionie Jaemtland w zachodniej Szwecji wśród zbieraczy potwierdzono dotychczas 23 przypadki COVID–19.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Mimo pandemii, zezwolenia na przyjazd do pracy w lesie otrzymało w tym roku 5 tys. osób spoza UE. Wśród nich są głównie Tajlandczycy i Wietnamczycy. Aby przekroczyć szwedzką granicę musieli okazać negatywny wynik testu na COVID–19.

W ciągu ostatniej doby w Szwecji potwierdzono 646 zakażeń koronawirusem, dominuje wariant Delta.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej