RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hołownia dołączy do Tuska i Platformy? Posłanka Polski 2050 odpowiada

Donald Tusk i Szymon Hołownia (fot. PAP/Tomasz Gzell, PAP/Krzysztof Świderski)
Donald Tusk i Szymon Hołownia (fot. PAP/Tomasz Gzell, PAP/Krzysztof Świderski)

Donald Tusk wrócił do polskiej polityki i szybko odbudował elektorat PO kosztem Szymona Hołowni. Coraz częściej mówi się o tym, że lider Polski 2050 podporządkuje się Tuskowi i wejdzie z nim w sojusz. Czy do następnych wyborców pójdą wspólnie? – Wiadomo, że przy wyborach tworzą się różne bloki, ale moim zdaniem na razie najlepszy byłby dla nas samodzielny start – mówi portalowi tvp.info Hanna Gill–Piątek, posłanka Polski 2050.

Tusk zaatakował rząd ws. podwyżek. Dostał bolesną odpowiedź z KPRM

„Rządowy program 3D: drożyzna, daniny, dług - przyspiesza” – napisał w piątek w swoim stylu na Twitterze Donald Tusk. Na jego wpis postanowił...

zobacz więcej

Donald Tusk niewątpliwie zastopował kryzys Platformy polegający na spadkach w sondażach i utracie kolejnych parlamentarzystów na korzyść Polski 2050. Przypomnijmy, że z Koalicji Obywatelskiej do Polski 2050 przeszli niedawno m.in. Joanna Mucha, Tomasz Zimoch, Paulina Hennig–Kloska, Mirosław Suchoń, Michał Gramatyka czy Jacek Bury. Od momentu powrotu Tuska, Platforma już ludzi nie traci.

W nieoficjalnych rozmowach z politykami kilku ugrupowań słyszymy, że Hołownia nie ma wyjścia i wcześniej czy później sam dołączy do obozu Donalda Tuska. Pytanie brzmi: Kiedy i w jakiej formie? O rosnące spekulacje zapytaliśmy Hannę Gill–Piątek, pierwszą parlamentarzystkę Hołowni, która dołączyła do ruchu byłego dziennikarza TVN już we wrześniu 2020 r.

Zobacz także ->  Nocne spotkanie Tuska pod nieobecność Budki. „Tworzy krąg zaufanych”

– Czy Szymon Hołownia jest na urlopie? – zapytaliśmy, ponieważ lider Polski 2050 zniknął ostatnio z mediów i może to wyglądać na ustąpienie miejsca Donaldowi Tuskowi.

Minister sprawiedliwości Węgier: Wszyscy w regionie walczyliśmy z komunizmem aby osiągnąć praworządność

Judit Varga: Wszyscy w regionie walczyliśmy z komunizmem aby osiągnąć praworządność (…) w ramach debaty o praworządności bardzo widoczny jest brak...

zobacz więcej

– Mamy miesiące letnie i każdy próbuje czasem złapać kilka wolnych dni, ale Szymon jest obecny i aktywny w polityce. Z tego, co wiem, będzie też uczestniczył w uroczystościach związanych z obchodami Powstania Warszawskiego – zapewnia Gill–Piątek.

– Jeździmy po całej Polsce, spotykamy się z wyborcami, a nasza trasa jest intensywna. Gdy Tusk wyzywa Kaczyńskiego, z raczej przewidywanym skutkiem, my spotykamy się bezpośrednio z Polakami, zbieramy dane do programu. Uważamy, że to jest znacznie bardziej wartościowe – dodaje.

Zobacz także ->  Legutko o Tusku: Przyjechał prowadzić wojnę i wydzielać truciznę

„Nie ma tajemniczych konszachtów”


Zanim Tusk ogłosił decyzję o powrocie do Polski, Szymon Hołownia przyznawał, że „rozmawia i utrzymuje dyplomatyczne relacje” z politykiem PO. Teraz zapewnia, że nie planują bliskiej politycznej współpracy.

Dziennikarz TVP odpowiada na zarzuty Donalda Tuska

– To nietrafiony i niezgodny z prawdą zarzut, że TVP nie informuje o pandemii czy szczepieniach – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Adam Giza,...

zobacz więcej

– A może są prowadzone równolegle rozmowy z Platformą? – pytamy.

– Szymon już temu zaprzeczał, a tajemniczych konszachtów i rozmów nie ma. Wręcz przeciwnie, chętnie zobaczyłabym debatę programową Szymona Hołowni i Donalda Tuska – mówi portalowi tvp.info Hanna Gill–Piątek.

– My szliśmy do polityki jako ugrupowanie, które ma zachęcić 6 mln obywateli zniechęconych do PO, PiS czy Lewicy. Mamy zupełnie inną ofertę niż Platforma. Wiadomo, że przy wyborach tworzą się różne bloki, ale moim zdaniem na razie najlepszy byłby dla nas samodzielny start – stwierdza.

Zobacz także ->  Tusk obiecuje „rzetelnie” odpowiadać na pytania... pod warunkiem, że mu się spodobają [WIDEO]

Trzaskowski czy Tusk? „Tusk ma duży elektorat negatywny”


Najnowsze sondaże pokazują, że gdyby liderem Platformy był Rafał Trzaskowski, PO notowałaby w badaniach jeszcze lepsze wyniki niż po powrocie Tuska. Może więc dla Polski 2050 miałoby znaczenie, kto stałby na czele PO?

Najnowszy sondaż. Trzaskowski wygrywa z Tuskiem

Sondaż poparcia partii politycznych pokazuje, że zdecydowanym liderem pozostaje PiS. Drugie miejsce, ze stratą 12 pkt proc. do lidera notowania,...

zobacz więcej

– Rzeczywiście Donald Tusk ma duży elektorat negatywny. To wiadomo nie od dziś. Ale to, kto jest szefem PO, powinno być przedmiotem wyłącznie wyborów w Platformie – uważa posłanka Gill–Piątek.

Podkreśla, że „to nie bajka Polski 2050, żeby obsadzać stołki” w PO. – Statut umożliwił Tuskowi, żeby przejął stery. Trudno się dziwić, że się na to zdecydowali, ale na pewno lepiej, gdyby miał mandat wynikający z wewnętrznych wyborów, a nie z łaskawego usunięcia się Borysa Budki – podkreśla.

Zobacz także ->  „Może przeoczyłem”. Poseł wypunktował dziennikarkę TVN

Parlamentarzystka przyznaje, że powrót Tuska znów mocno podzielił Polaków, a przede wszystkim zmniejszył spodziewaną frekwencję wyborczą.

– Grupa „nie wiem”, czyli sondażowe grono tych, którzy nie wiedzą, na kogo oddadzą głos, ponownie wzrosła. A dla nas matematyka pokazuje, że nie wygramy z PiSem, jeśli jako opozycja nie przekonamy około miliona wyborców partii rządzącej. Tusk tego nie zrobi, więc to zadanie dla Polski 2050. I na tym się skupiamy. Umacniająca się Platforma stwarza nam więc fajną konkurencję i musimy się pogłowić, jak teraz odbić się w sondażach – podkreśla.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej