RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W tym kraju rozpoczęto podawanie trzeciej dawki szczepionki

Prezydent wraz z żoną byli jednymi z pierwszych, którzy otrzymali zastrzyk (fot. Amir Levy/Getty Images)
Prezydent wraz z żoną byli jednymi z pierwszych, którzy otrzymali zastrzyk (fot. Amir Levy/Getty Images)

Ze względu na zmniejszoną skuteczność szczepionki przeciwko Covid-19, w piątek rano w Izraelu rozpoczęto podawanie trzeciej dawki osobom po 60 roku życia. Prezydent Icchak Hercog wraz z żoną Michal byli jednymi z pierwszych, którzy otrzymali zastrzyk trzeciej dawki szczepionki.

Milion szczepionek z Izraela. Palestyna odwołała umowę

Autonomia Palestyńska odwołała porozumienie, na mocy którego Izrael miał przekazać jej 1 milion dawek szczepionek Pfizera, a Autonomia miała...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Decyzja o rozpoczęciu podawania trzeciej dawki została podjęta w celu powstrzymania fali infekcji koronawirusa. Liczba zakażeń wzrosła w Izraelu od kilkudziesięciu dziennie miesiąc temu, do średnio ponad 2 tys. w tym tygodniu.

Według izraelskich ekspertów jest mało prawdopodobne, by trzecia dawka powstrzymała wzrost liczby infekcji, ale oczekuje się, że uchroni osoby starsze przed poważnym przebiegiem choroby.

Uniknął zatrzymania


– Jestem dumny, że jesteśmy pierwszym krajem, który szczepi trzecią dawką – podkreślił Hercog. – Jedyny sposób, w jaki możemy pokonać Covid — to razem. Razem oznacza dzielenie się informacjami, metodami, technologiami – powiedział obecny na szczepieniu prezydenta premier Naftali Benet. – Izrael jest otwarty na dzielenie się wszystkimi informacjami, jakie uzyskamy dzięki temu odważnemu posunięciu – dodał.

Szef rządu poprosił również 70-letniego przewodniczącego Knesetu Mikiego Lewiego oraz 67-letnią prezeskę Sądu Najwyższego Ester Chajut o przyjęcie trzeciej dawki w celu wzmocnienia przekazu społecznego, poinformowała kancelaria premiera.

Premier apeluje o szczepienie się przeciw COVID-19

Apeluję o szczepienie się przeciw COVID-19. To co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko. 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków...

zobacz więcej

Spadek liczby przeciwciał


Sam Benet zapewnił wcześniej, że zabierze również swoją matkę na trzeci zastrzyk i zachęcał innych, by namawiali do tego samego starszych członków rodziny. Lider opozycji i były szef rządu 71-letni Benjamin Netanjahu również otrzyma dawkę przypominającą w piątek. – Od sześciu tygodni wzywam ich, by sprowadzili do Izraela szczepionki, które już zamówiliśmy – powiedział Netanjahu, który według doniesień medialnych miał sam odkryć, że jego poziom przeciwciał przeciwko koronawirusowi znacznie spadł. Jako premier był pierwszą osobą w Izraelu, która została zaszczepiona. Dane opublikowane przez izraelskie ministerstwo zdrowia w ubiegłym tygodniu pokazują, że osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki w styczniu są teraz bardziej narażone na zakażenie. Mają mieć obecnie tylko 16-proc. ochronę przed infekcją, podczas gdy u osób zaszczepionych w kwietniu skuteczność preparatu Pfizer/BioNTech wynosi 75 proc. Lekarze zauważają jednak, że liczby te odzwierciedlają fakt, że osoby zaszczepione wcześniej są starsze, cierpią na choroby towarzyszące i są przez to bardziej podatne na infekcje. W Izraelu ponad 85 proc. dorosłych jest w pełni zaszczepionych. Wśród 12-latków, których szczepienie rozpoczęto na początku czerwca, wskaźnik ten wynosi 25 proc., wśród 13-15-latków - 36 proc., a wśród 16-19-latków - 75 proc.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej