RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż. Polacy zabrali głos ws. obostrzeń dla niezaszczepionych

Lekarze i eksperci apelują do Polaków o szczepienie się na COVID-19 (fot. Omar Marques/Getty Images)
Lekarze i eksperci apelują do Polaków o szczepienie się na COVID-19 (fot. Omar Marques/Getty Images)

Europa przygotowuje się na czwartą falę koronawirusa, a kolejne rządy wprowadzają ostrzejsze restrykcje dla tych, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19. Czy takie rozwiązanie powinno obowiązywać również w Polsce? Najnowszy sondaż pokazuje, że Polacy są w tej sprawie mocno podzieleni.

Najnowszy sondaż. Trzaskowski wygrywa z Tuskiem

Sondaż poparcia partii politycznych pokazuje, że zdecydowanym liderem pozostaje PiS. Drugie miejsce, ze stratą 12 pkt proc. do lidera notowania,...

zobacz więcej

Francja jako pierwsze państwo wprowadziła listę obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Dzień po ogłoszeniu tej decyzji do punktów szczepień w całym kraju zgłosiła się rekordowa liczba mieszkańców. Następnie własne zasady ograniczające możliwość wstępu do lokali gastronomicznych czy kin wprowadziły m.in. Grecja, Czechy, Portugalia, Austria i Włochy.

Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wpolityce.pl zapytała Polaków, czy rozgraniczenie zaszczepionych i tych, którzy nie chcą się uodpornić na COVID-19, powinno obowiązywać także w Polsce.

Zobacz także ->  Tusk obiecuje „rzetelnie” odpowiadać na pytania... pod warunkiem, że mu się spodobają [WIDEO]

Pytanie brzmiało: „Czy popiera pani/pan pomysł wprowadzenia w Polsce ograniczeń dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi lub nie są ozdrowieńcami, polegających na tym, że osoby niezaszczepione nie mogłyby korzystać np. z restauracji, hoteli, centrów handlowych, siłowni, itp.?”

Nocne spotkanie Tuska pod nieobecność Budki. „Tworzy krąg zaufanych”

Lider PO Donald Tusk rozmawiał do późnych godzin nocnych z wiceszefem partii Tomaszem Siemoniakiem, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i posłem...

zobacz więcej

Pomysł wprowadzenia takiego rozwiązania popiera 42 proc. badanych. Przeciw jest 48 proc. respondentów.

Restrykcji dla niezaszczepionych chcą przede wszystkim wyborcy Koalicji Obywatelskiej – pomysł popiera 70 proc. sympatyków KO. Z kolei wśród zwolenników PiS rozwiązanie wykorzystywane już w innych państwach UE chętnie widziałoby w Polsce jedynie 46 proc. wyborców.

Zobacz także ->  Poseł KO nie potrafił znaleźć na portalu tvp.info tekstów o szczepieniach. To łatwe, ale pomagamy

– Apeluję o szczepienie się przeciw COVID-19. To co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko. Aż 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń to osoby niezaszczepione –  mówił w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej