RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Jest wniosek ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK

Prezes NIK Marian Banaś (fot. PAP/Mateusz Marek)
Prezes NIK Marian Banaś (fot. PAP/Mateusz Marek)

Wniosek ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi wpłynął do sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich. Zwołuję posiedzenie komisji na 10 sierpnia – poinformował przewodniczący komisji poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Donald Tusk: Musimy chronić Mariana Banasia

Marian Banaś to świadek koronny i należy mu się ochrona. Tak twierdzi Donald Tusk. Lider PO podczas czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że...

zobacz więcej

Z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK wystąpił w ubiegłym tygodniu do marszałek Sejmu Prokurator Generalny. Śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Smoliński powiedział, że wniosek ws. uchylenia immunitetu Banasiowi wpłynął do komisji regulaminowej, jest w nim mowa o 13 zarzutach wobec Banasia. – 11 dotyczących oświadczeń majątkowych, jeden dotyczący prowadzenia niedozwolonej działalności i jeden o nadużywanie stanowiska – powiedział Smoliński.

Pytany, kiedy komisja może się zebrać i zająć się wnioskiem ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK, Smoliński odparł: „już zwołuję komisję na 10 sierpnia”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka przekazał w piątek na Twitterze, że w ocenie służb prawnych Kancelarii Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu prezesa NIK spełnia wymogi formalne. Dodał, że w piątek, 30 lipca wniosek skutecznie doręczono prezesowi Marianowi Banasiowi. „Jednocześnie dokument trafił do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych” – potwierdził.

Sprawa Banasia: jeden z zatrzymanych obciąża prezesa NIK

Prezes NIK Marian Banaś otrzymał w sposób bezprawny informacje na temat kontroli podatkowej i czynności prowadzonych wobec niego przez Centralne...

zobacz więcej

Jakie zarzuty zamierza postawić prokuratura?


Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów, Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury, naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Jak informują śledczy, Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

„ Jak wynika z ustaleń prokuratury, Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli. Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 tys. zł. Ponadto Marian Banaś zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki - rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności„ – przekazała Prokuratura Krajowa. Także w ubiegły piątek syn Banasia został zatrzymany w piątek na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba B. W sobotę Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty Jakubowi B. i jego żonie Agnieszce, a także Tadeuszowi G.

Marian Banaś oświadczył, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na dalszą pracę NIK prowadzącej „postępowania kontrolne, których wyniki są oczekiwane społecznie”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej