RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Stefan Michnik nie odbierał korespondencji od polskich władz

Według IPN Michnik unikał kontaktu od co najmniej 2008 roku (fot. Wikipedia; PAP/Artur Reszko)
Według IPN Michnik unikał kontaktu od co najmniej 2008 roku (fot. Wikipedia; PAP/Artur Reszko)

Były stalinowski sędzia Stefan Michnik dożył 91 lat, zmarł 27 lipca. W ostatnich latach mieszkał w domu opieki o profilu judaistycznym w Goeteborgu, w Szwecji. Nie odbierał korespondencji od polskich władz, które domagały się jego ekstradycji i osądzenia za wydawanie bezprawnych wyroków śmierci na żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej.

Nie żyje Stefan Michnik. IPN oskarżał go zbrodnie komunistyczne

„Dnia 27 lipca 2021 w Göteborgu zmarł mój brat Stefan Michnik” – pisze w nekrologu na stronie wyborcza.pl redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam...

zobacz więcej

O śmierci Stefana Michnika poinformował jego przyrodni brat, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik w nekrologu opublikowanym na stronie wyborcza.pl.

Stefan Michnik 29 września skończyłby 92 lata. W ostatnich latach były stalinowski sędzia przebywał w domu opieki w Goeteborgu, który umożliwia pensjonariuszom kultywowanie tradycji judaistycznych.

Dom seniora, w którym spędził ostatnie lata Michnik, to zespół połączonych budynków ze stu mieszkaniami. Jego założyciele, prywatni darczyńcy, chcieli, jak czytamy na stronie internetowej placówki, „aby starsi ludzie z żydowskimi powiązaniami mogli mieszkać, czuć się dobrze i bezpiecznie”.

Seniorzy mają zapewnione oddzielne mieszkania, apartamenty z balkonami oraz udekorowane przez artystów powierzchnie wspólne, w tym patio z roślinnością oraz fontanną. Pensjonariusze mogą liczyć na dopasowane zajęcia rekreacyjne: gimnastykę, pokazy filmowe oraz zajęcia związane ze świętami roku żydowskiego. Na miejscu jest też biblioteka.

Wiceszef MSZ o śmierci S. Michnika. „Będę to Szwedom przypominać”

Oskarżany o stalinowskie zbrodnie Stefan Michnik zmarł w Gettysburgu. Chociaż IPN zarzucał mu dziesiątki przestępstw, przez politykę szwedzkiego...

zobacz więcej

Michnik unikał kontaktu z polskimi służbami


Według pionu śledczego IPN od co najmniej 2008 roku Michnik unikał kontaktu z polskimi służbami dyplomatycznymi oraz polskim wymiarem sprawiedliwości. Zaprzestał także odbierania korespondencji w związku z toczącym się przeciw niemu śledztwem. Polskie władze kilkukrotnie domagały się od Szwecji ekstradycji byłego sędziego stalinowskiego i osądzenia w Polsce za wydawanie bezprawnych wyroków śmierci. Szwedzkie sądy odmawiały, powołując się na jego szwedzkie obywatelstwo oraz przedawnienie zarzucanych mu czynów.

Stefan Michnik od lat nie wypowiadał się w szwedzkich mediach. Ostatni raz udzielił wywiadu gazecie „Dagens Nyheter” w 1999 roku. „Sądziłem, że służyłem swojemu krajowi„ – tak podsumował Michnik swoją rolę jako sędziego w tajnych procesach w latach 50. w Polsce.

Przedstawiciele szwedzkiej Polonii organizowali przed jego domem demonstracje, domagając się „ukarania zbrodniarza”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Stefan Michnik w okresie stalinizmu był sędzią Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie. Przewodniczył składom sędziowskim, które schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej skazywały na śmierć lub wieloletnie więzienie. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN.

IPN w marcu 2020 roku przypominał, że „w niniejszej sprawie zgromadzono obszerny i wyczerpujący materiał dowodowy, który pozwolił na wydanie postanowienia o przedstawieniu Stefanowi Michnikowi łącznie 93 zarzutów popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kar długoletniego więzienia oraz bezprawnych postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej