RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Tokio 2020: Pożegnanie z igrzyskami. Legenda rzutu dyskiem kończy karierę

Ostatnim występem Piotra Małachowskiego będzie Memoriał Kamili Skolimowskiej, który odbędzie się 5 września. (fot. PAP/Leszek Szymański)
Ostatnim występem Piotra Małachowskiego będzie Memoriał Kamili Skolimowskiej, który odbędzie się 5 września. (fot. PAP/Leszek Szymański)

Piotr Małachowski, dwukrotny srebrny medalista olimpijski w rzucie dyskiem, nie awansował do finału igrzysk w Tokio. „Dałem z siebie wszystko. Nie mam czego żałować” - podkreślił lekkoatleta, który ma przed sobą już tylko jeden start przed zakończeniem kariery.

Tokio 2020: Dwukrotny wicemistrz olimpijski odpadł w eliminacjach

Piotr Małachowski uzyskał 62,68 metra w eliminacjach rzutu dyskiem i nie awansował do finału. 38-letni Polak to wicemistrz olimpijski z Pekinu...

zobacz więcej

Małachowski zajął 15. lokatę w kwalifikacjach z wynikiem 62,68 m. W finale wystąpi 12 zawodników. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 66 metrów, ale osiągnął je tylko Szwed Daniel Stahl.

„Wynik słaby. Stać mnie było na dużo lepszy rezultat, ale niestety, nie udało się. Cieszę się i nie mam pretensji do siebie, bo walczyłem do końca. Wyszło trochę ponad 62 m - tylko, a może i aż. Czułem, że trafiłem ten rzut. Tak jak pierwszy był słaby, w drugiej próbie dysk wyleciał mi z ręki, to przy trzecim myślałem, że będzie 64 m, a to było tylko niecałe 63. Jak to możliwe?” - zastanawiał się doświadczony zawodnik.

Już dużo wcześniej zapowiadał, że zmagania olimpijskie w stolicy Japonii będą jego ostatnim startem w imprezie tej rangi.

„Żegnam się z igrzyskami i ze sportem. Mam 38 lat i kiedyś trzeba było podjąć taką decyzję. Teraz młodzi mają szansę” - stwierdził.

Po zakończeniu występu pożegnał się z rywalami, z którymi od lat spotykał się na sportowych arenach.

„Na pewno ich zobaczę jeszcze. Gdzieś tam w sporcie będę. Postaram się pojechać na niektóre mityngi zagraniczne” - wspomniał.

Jak dodał, po raz ostatni zaprezentuje się publiczności podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej.

„5 września żegnam się z polską publicznością” - wskazał.

Małachowski to dwukrotny wicemistrz olimpijski z Pekinu (2008) i Rio de Janeiro (2016). Stolica Chin była dla niego szczęśliwym miejscem, bo tam też zdobył swój jedyny tytuł mistrza świata w 2015. Z imprezy tej rangi przywiózł też dwa srebrne medale. Legenda polskiego dysku ma na swoim koncie również dwa złote krążki Mistrzostw Europy, wywalczone w Barcelonie (2010) i Amsterdamie (2016). 8 czerwca 2013, w holenderskiej miejscowości Hengelo, ustanowił swój rekord życiowy - 71,84 m, który pozostaje szóstym najlepszym wynikiem w historii dyscypliny.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej