RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Premier apeluje o szczepienie się przeciw COVID-19

Apeluję o szczepienie się przeciw COVID-19. To co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko. 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń to osoby niezaszczepione – mówił w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Koronawirus w Polsce. W piątek 30 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier zwracał uwagę, że w ostatnich dniach notujemy nieco powyżej 100 przypadków dziennie zakażeń koronawirusem, zajętych łóżek w szpitalach mamy około 300, z kolei w użyciu jest około 40 respiratorów.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że te liczby po prawie półtora roku walki z koronawirusem nie robią wrażenia na większości Polaków – powiedział Morawiecki , zwracając uwagę, że często przewaga nad COVID-19 okazywała się krótkotrwała i krucha.

Zaapelował do Polaków o szczepienie się przeciwko COVID-19.

– W Europie Zachodniej – w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji – notuje się po kilkanaście, a nawet dwadzieścia kilka tysięcy przypadków koronawirusa dziennie. Trendy oceniane są różnie, ale to, co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko – mówił premier.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Podkreślił, że „dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z koronawirusem”.

Morawiecki wskazywał, że ofiarą koronawirusa w ogromnej większości padają ludzie niezaszczepieni. – To jest 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków. Trudno o lepszy dowód na to, jakim remedium faktycznie są szczepionki – podkreślił szef rządu.

Minister Zdrowia: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć na inne stanowisko

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały...

zobacz więcej

Apel do przeciwników szczepień


Premier zwrócił się z apelem do przeciwników szczepień. – Obyście szanowni państwo nie musieli się przekonywać co do tego jakie ryzyko niesie ze sobą COVID-19 w szpitalach, oby do czegoś takiego nie doszło. Ale miejmy na uwadze podstawową naturę wirusa, przenosi się z człowieka na człowieka – powiedział.

Zaznaczył, że osoba niezaszczepiona może zakazić kogoś innego i „może w efekcie końcowym doprowadzić do dramatycznych okoliczności w odniesieniu do innych osób”.

– Dlatego przestańmy przynajmniej prowadzić kampanie fake newsów, kampanię agresji taką z jaką mieliśmy do czynienia w Grodzisku Mazowieckim. Są to zachowania absolutnie niedopuszczalne, będziemy im bardzo jednoznacznie przeciwdziałać i będziemy przeciwdziałać całej akcji dezinformacji – oświadczył szef rządu. W minioną niedzielę punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim został zaatakowany przez grupę przeciwników szczepień.

Premier stwierdził też, że rządowe kampanie na rzecz szczepień okazały się skuteczne i dziś około 70 proc. Polaków jest gotowych się zaszczepić, a w listopadzie ub.r. to było poniżej 30 proc. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej