RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceszef MSZ o śmierci S. Michnika. „Będę to Szwedom przypominać”

Szymon Szynkowski vel Sęk (fot. Mateusz Wlodarczyk/ NurPhoto via Getty Images)
Szymon Szynkowski vel Sęk (fot. Mateusz Wlodarczyk/ NurPhoto via Getty Images)

Oskarżany o stalinowskie zbrodnie Stefan Michnik zmarł w Gettysburgu. Chociaż IPN zarzucał mu dziesiątki przestępstw, przez politykę szwedzkiego rządu Michnika nigdy nie udało się sprowadzić do Polski i osądzić. „To haniebne zaprzeczenie zasadom sprawiedliwości” – podkreślił na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych RP.

Nie żyje Stefan Michnik. IPN oskarżał go zbrodnie komunistyczne

„Dnia 27 lipca 2021 w Göteborgu zmarł mój brat Stefan Michnik” – pisze w nekrologu na stronie wyborcza.pl redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam...

zobacz więcej

„Śmierć Stefana Michnika oskarżonego o 93 zbrodnie przeciwko ludzkości, bez poniesienia odpowiedzialności, to haniebne zaprzeczenie zasadom sprawiedliwości i prawa międzynarodowego” – napisał Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Ilekroć, ktoś ze szwedzkich polityków będzie pouczał w sprawie rządów prawa, będę to przypominać” – zapewnił.

Zobacz także ->  Nocne spotkanie Tuska pod nieobecność Budki. „Tworzy krąg zaufanych”

Oskarżany o zbrodnie stalinowskie, kapitan Ludowego Wojska Polskiego, sędzia, adwokat oraz informator i rezydent Informacji Wojskowej od 1968 r. mieszkał na uchodźctwie w Szwecji. Zmarł 27 lipca 2021 r.

Zwalczali i skazywali na śmierć bez mrugnięcia okiem – kaci Żołnierzy Wyklętych

Stalinowscy prokuratorzy i sędziowie latami skazywali na tortury tysiące Żołnierzy Wyklętych. Tylko w latach 1944–1955 wydali ponad 5,6 tys....

zobacz więcej

Od 2010 roku Stefan Michnik był ścigany europejskim nakazem aresztowania na wniosek Wojskowego Sądu Garnizonowanego w Warszawie. Szweckie sądy odmawiały wydania pozwolenia na ekstradycję Michnika, tłumacząc to faktem, że czyny które mają mu być zarzucone w Polsce, a umieszczone w europejskim nakazie aresztowania, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji uległy przedawnieniu.

A przecież, jak przypomina IPN, w chwili popełnienia stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości i były zakazane przez ówcześnie obowiązujące przepisy prawa międzynarodowego.

Zobacz także ->  „Może przeoczyłem”. Poseł wypunktował dziennikarkę TVN

Stefanowi Michnikowi łącznie chciano przedstawić 93 zarzuty popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kar długoletniego więzienia oraz bezprawnych postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej