RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włamywacze na konto ministra Dworczyka zdemaskowani. „Są osobami rosyjskojęzycznymi”

W czerwcu doszło do ataku hakerskiego na szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka (fot. PAP/Art Service; Shutterstock)
W czerwcu doszło do ataku hakerskiego na szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka (fot. PAP/Art Service; Shutterstock)

Jak informuje Wirtualna Polska, osoby, które umieszczają w sieci maile, które miałyby pochodzić ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, podają się za Polaków. Jednak z analizy ich wypowiedzi wychodzi, że są to osoby rosyjskojęzyczne.

Dworczyk ujawnia szczegóły cyberataku: 12 razy zmieniałem hasło. To obce służby

Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że materiały ujawniane przez hakerów należą do trzech grup: są tam maile prawdziwe, częściowo zmanipulowane i...

zobacz więcej

W czerwcu szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o ataku hakerskim na prywatną skrzynkę mailową i profile w mediach społecznościowych jego i jego żony. Działania podjęły służby, a prokuratura wszczęła śledztwo.

Wiele śladów aktywności hakerów wskazuje na udział Rosji – wpisy na koncie żony ministra pisane były rosyjską składnią, informacje opublikowano na komunikatorze Telegram.

Osoby rosyjskojęzyczne


W piątkowym tekście Wirtualna Polska poinformowała, że udało im się skontaktować z ludźmi z kanału „Poufna Rozmowa”, którzy odpowiedzialni są za umieszczanie maili na rosyjskim portalu internetowym.

Jak czytamy, osoby te podawały się za Polaków, jednak „na pierwszy rzut oka było widać, że odpowiedź (…) została napisana przez osobę, dla której polski nie jest pierwszym językiem”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Jesteśmy dawnymi przyjaciółmi i jest nas kilka. Ja, Wojciech, jestem specjalistą IT w jednej instytucji państwowej, ktoś jest osobą mundurową, ktoś prowadzi własny interes, ktoś jeszcze na studiach” – brzmiał fragment odpowiedzi, którą otrzymali dziennikarze.

Wirtualna Polska poinformowała, że eksperci znaleźli, w liczącym 3852 znaków tekście, 37 błędów, zapożyczeń i sformułowań językowych, które jednoznacznie wskazują na rosyjski język ojczysty autora.

Językoznawcom i tłumaczom, którzy prześledzili tekst, rzuciła się w oczy kiepska polszczyzna wysłanych odpowiedzi. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej