RAPORT

Pogarda

Minister Zdrowia: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć na inne stanowisko

Adam Niedzielski uważa, że powiązanie świadczenia 500 Plus z zaszczepieniem nie jest dobrym pomysłem (fot. PAP/Darek Delmanowicz; Omar Marques/Getty Images)
Adam Niedzielski uważa, że powiązanie świadczenia 500 Plus z zaszczepieniem nie jest dobrym pomysłem (fot. PAP/Darek Delmanowicz; Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń – powiedział w rozmowie z „Faktem” minister zdrowia Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

„Jestem za obowiązkiem szczepień dla niektórych grup zawodowych”

Nie jestem zwolennikiem obowiązku szczepień dla wszystkich, jednak jestem za obowiązkiem szczepień dla niektórych grup zawodowych, które mają...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw COVID-19 dostawali świadczenie 500 Plus.

Niedzielski podkreślił, że zanim pojawi się dyskusja o obowiązku lub możliwości uprzywilejowanego dostępu do usług dla zaszczepionych, trzeba wyczerpać „potencjał zachęcania ludzi do poddawania się szczepieniu”. Dlatego – podkreślił – rząd chce postawić na mobilne zespoły szczepiące. „Chcemy też włączyć lekarzy rodzinnych, by zachęcali swoich pacjentów do szczepień” – zapowiedział.

Dodał, że jego zdaniem powiązanie świadczenia 500 Plus z zaszczepieniem nie jest dobrym pomysłem.

Restauracje i kina tylko dla zaszczepionych?


Pytany, czy w Polsce – tak jak we Francji – będą wprowadzone zasady, że tylko osoby zaszczepione będą mogły korzystać m.in. z kin i restauracji, Niedzielski podkreślił, że takie zapisy z jednej strony powodują zwiększenie liczby szczepiących się, ale z drugiej budzą duże emocje i niezadowolenie społeczne. „Zastanawiamy się więc, czy forsowanie pewnych rozwiązań, które zwiększają presję na społeczeństwo, nie będzie mniej skuteczne” - powiedział.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zespół PAN ds. COVID-19: Niezaszczepieni nie powinni mieć kontaktu z uczniami

Mamy skuteczną ochronę przeciw COVID-19, są nią szczepionki, które chronią dorosłych, młodzież i dzieci – piszą naukowcy z zespołu ds. COVID-19...

zobacz więcej

Minister dopytywany, jakie scenariusze „leżą na stole”, powiedział: „Spodziewamy się, że w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października. Te optymistyczne mówią o tysiącu, czyli o braku wyraźnej fali. To, który scenariusz się ziści, będzie zależało od tego, ile osób zostanie zaszczepionych”.

Pytany, czy w regionach będą takie same obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych, Niedzielski stwierdził, że w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim „zdecydowanie to prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest większe niż w pozostałych regionach”.

Na pytanie, czy są inne plany, Niedzielski powiedział: „Myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń”.

Niedzielskiego dopytywano, czy pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony. „Jesteśmy po analizie tego zagadnienia i na pewno wymaga to zmian ustawowych. Trwają takie prace, by taki projekt przygotować; ewentualnie podejmiemy na ten temat dyskusję na najbliższym posiedzeniu Sejmu (11 sierpnia)” – powiedział szef MZ.

Pytany, co oznaczałoby to dla pracownika i czy mógłby zostać przesunięty na inne stanowisko, gdyby nie był zaszczepiony, Niedzielski ocenił, że „jeśli pracownik ma kontakt z klientem, to przesunięcie na stanowisko, na którym nie będzie stanowił zagrożenia epidemicznego, miałoby rację bytu”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej