RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Gwiazda pozywa Disneya. „Miała zarobić więcej niż 20 milionów”

Scarlett Johansson to jedna z najlepiej zarabiających aktorek świata (fot. Getty Images)
Scarlett Johansson to jedna z najlepiej zarabiających aktorek świata (fot. Getty Images)

„Czarna Wdowa” w akcji. Scarlett Johansson pozywa Disneya, twierdząc, że wbrew pierwotnym założeniom kontraktowym film można obejrzeć równolegle w kinach, jak i na platformie streamingowej Disney+. Aktorka, która miała zagwarantowaną część zysków z biletów, twierdzi, że została oszukana przez wytwórnię i straciła „miliony dolarów”.

Pozew przeciw Google. Chodzi o opłaty pobierane przy zakupie aplikacji

W imieniu 19,5 mln brytyjskich użytkowników telefonów z systemem Android wniesiono pozew o odszkodowanie w wysokości do 920 mln funtów przeciwko...

zobacz więcej

To częsta praktyka, obecna w Hollywood od lat. Aktorzy dostają sporą część gaży „do ręki”, a część mogą „podnieść” ze sprzedanych biletów. Gdy film okazywał się wielkim przebojem kinowym, najlepszym zdarzało się ugrać w ten sposób nawet dwukrotność pierwotnej pensji.

Na podobny sukces liczyła Scarlett Johansson. 36-letnia aktorka, tytułowa „Czarna Wdowa”, gwiazda ostatnich filmów Marvela, miała zagwarantowany nieokreślony procent zysków z biletów. Jak twierdzi: obiecano jej, że produkcja będzie dostępna premierowo wyłącznie w kinach.

Tak się nie stało. Niedługo po bardzo udanym otwarciu (80 milionów w pierwszy weekend w samej tylko Ameryce Północnej), właściciele kin podnieśli larum, że zainteresowanie filmem drastycznie spadło. Wszystko przez to, że trafił na należącą do wytwórni platformę Disney+ – wiele osób wykupiło abonament tylko po to, by obejrzeć Scarlett w akcji (mówi się o wpływach rzędu 60 milionów), ale sama aktorka nie dostała z tego tytułu ani centa.Prawnicy aktorki przekonują, że decyzję o umieszczeniu widowiska Marvela na platformie podjęły te osoby, którym było to najbardziej na rękę, czyli... udziałowcy Disney+. Wzrost liczby użytkowników wpływa na ceny akcji, a wzrost tychże wpływa na objętość ich portfeli. Zdaniem Johansson – padła ofiarą wyrafinowanego oszustwa.

„Działania Disneya w znaczący sposób zmniejszyły opcje zarobku pani Johansson, która miała otrzymać z tytułu udziału w produkcji znacznie więcej niż bazowe 20 milionów dolarów” – czytamy w pozwie.

Scarlett Johansson, która w 2018 i 2019 roku była na szczycie listy najlepiej zarabiających aktorek według „Forbesa” grała dotąd w dziewięciu filmach Marvela.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo


Scarlett Johansson urodziła się 22 listopada 1984 roku w Nowym Jorku. Przełomowe okazały się dla niej role w Manny i Lo z 1996 roku, gdzie zagrała pierwszą główną rolę oraz w Zaklinaczu koni z 1998 roku, kiedy to zagrała u boku Roberta Redforda. Od tamtego momentu zagrała między innymi w filmach Sofii Coppoli, Petera Webbera, Briana De Palmy, czy Luca Bessona. Trzykrotnie wystąpiła w filmach Woody’ego Allena oraz kilkukrotnie w produkcjach franczyzy Marvel Cinematic Universe jako Natasha Romanoff / Czarna Wdowa. Za swoje role została wyróżniona między innymi nagrodami: BAFTA, Tony, Gotham, czy Saturn oraz czterokrotnie była nominowana do Złotych Globów.

W 2008 roku ukazał się jej debiutancki album, Anywhere I Lay My Head, a rok później, nagrany wspólnie z Pete’em Yornem – Break Up.

Jest zaangażowana społecznie i politycznie. Od 2005 do 2014 roku była ambasadorem organizacji humanitarnej Oxfam. Brała udział w kampaniach prezydenckich, popierając kandydatów Partii Demokratycznej, Johna Kerry’ego i Baracka Obamę.

W wielu rankingach została okrzyknięta najseksowniejszą kobietą na świecie. W maju 2017 roku została najlepiej zarabiającą aktorką Hollywood wszech czasów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej