RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chwiejna większość senacka. Jeden z posłów może zostać wyrzucony z klubu KO

Mężydło głosował wbrew dyscyplinie (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Mężydło głosował wbrew dyscyplinie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

11 sierpnia komisja dyscypliny partyjnej Koalicji Obywatelskiej będzie rozpatrywała sprawę senatora Antoniego Mężydły, który wbrew stanowisku senackiego klubu zagłosował za kandydaturą dr Karola Nawrockiego na prezesa IPN – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Będą kary dla parlamentarzystów PO. „Tusk rozpoczyna autorytarne rządy”

Nie zagłosowałeś zgodnie z oczekiwaniami lidera, czeka cię kara. Takie porządki w Platformie Obywatelskiej chce wprowadzić Donald Tusk. Jedną z...

zobacz więcej

„Większość senacka zagrożona?” –zastanawia się gazeta. Przypomina, że Mężydle za głosowanie wbrew dyscyplinie – i to w sprawie personalnej – grozi wyrzucenie z klubu KO oraz, że opozycja - wraz z głosującymi z nią niezależnymi senatorami – ma nikłą przewagę w izbie wyższej – 51 do 48 senatorów.

Marcin Bosacki, szef klubu senatorów Platformy Obywatelskiej, poinformował, że przekazał sprawę do rzecznika dyscypliny partyjnej, posłanki Izabeli Mrzygłockiej.

W przeszłości za takie wykroczenia groziło wykluczenie


„Senator z pewnością będzie ukarany, dwukrotnie rozmawiałam z nim w tej sprawie. Decyzja zostanie podjęta 11 sierpnia” – mówi „GW” Mrzygłocka. Posłanka podkreśla, że sprawa jest trudna, a senator Mężydło twierdzi, że głosował zgodnie z własnym sumieniem.

Gazeta zauważa, że w przeszłości za takie wykroczenia groziło wykluczenie z klubu, a sam Mężydło bierze to pod uwagę i w radiu TOK FM zaręczał, że nawet jeśli zostanie pozbawiony członkostwa, będzie głosował nadal tak jak opozycja. Stwierdził, że nie zgadza się z tym, co w przeszłości mówił lider PO Grzegorz Schetyna o konieczności zlikwidowaniu IPN i CBA, bo uważa, że są to instytucje potrzebne krajowi.

„Koalicja Obywatelska w Senacie, która ma za sobą kilka wpadek w głosowaniach, przez co np. o mały włos rzecznikiem praw obywatelskich nie został poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, straciła w tej kadencji już dwóch senatorów. Do Polski 2050 Szymona Hołowni odszedł Jacek Bury, a do klubu parlamentarnego PSL-UED - Kazimierz M. Ujazdowski” – przypomina gazeta.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej