RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najważniejsza muzyka ludzkości przetrwa zagładę nuklearną. W Arktyce powstanie skarbiec

Globalny skarbiec muzyczny ma pełnić podobną rolę do Globalnego Banku Nasion (na zdj.) (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Globalny skarbiec muzyczny ma pełnić podobną rolę do Globalnego Banku Nasion (na zdj.) (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Arktyczna wyspa w pobliżu bieguna północnego stanie się domem dla pokaźnego zbioru muzycznego – od Beatlesów po muzykę plemienną. W tym muzycznym skarbcu, przez co najmniej tysiąc lat przechowywane będą najważniejsze nagrania muzyczne z całego świata.

Skała warta fortunę. Jest wypełniona szafirami

Na Sri Lance znaleziono największe na świecie nagromadzenie szafirów w jednej skale. Ważący 510 kg kamień może być wart nawet 100 mln dolarów.

zobacz więcej

Ponad 300 metrów pod ziemią, na arktycznej wyspie w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym, Elire Management Group z siedzibą w Oslo chce stworzyć skarbiec, w którym przechowywane będą najważniejsze nagrania muzyczne na świecie. Korzystając z cyfrowej pamięci, firma chce stworzyć cyfrowy katalog muzyczny, od popularnych hitów pop, utworów Beatlesów, po australijską muzykę rdzennych mieszkańców.

To muzyczne dziedzictwo ma być zabezpieczone w taki sam sposób, jaki oferuje Arctic World Archive (budynek do przechowywania ważnych dla ludzkości danych, znajdujący się na archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen w Norwegii, niedaleko Globalnego Banku Nasion).

„Chcemy zachować muzykę, która ukształtowała nas jako istoty ludzkie i ukształtowała nasze narody” – wyjaśnia w rozmowie z Billboard Luke Jenkinson, dyrektor zarządzający Global Music Vault i partner zarządzający w firmie Elire, która finansuje projekt.

Skarbiec ma być odporny na ataki nuklearne i klęski żywiołowe. Aby wybrać, jaka muzyka zostanie zapisana w tej cyfrowej pamięci i przechowana w skarbcu, firma połączyła siły z Międzynarodową Radą Muzyczną (IMC). Ich celem jest wyselekcjonowanie „najcenniejszej” muzyki z całego świata.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej