RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Londyn: 4 miliardów dolarów dla Globalnego Partnerstwa na rzecz Edukacji

Była premier Australii Julia Gillard, prezydent Kenii Uhuru Muigai Kenyatta i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson(fot. PAP/EPA/ANDY RAIN / POOL)
Była premier Australii Julia Gillard, prezydent Kenii Uhuru Muigai Kenyatta i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson(fot. PAP/EPA/ANDY RAIN / POOL)

Ponad 4 miliardów dolarów dla Globalnego Partnerstwa na rzecz Edukacji (GPE) – inicjatywy, której celem jest pomoc w finansowaniu szkół w ubogich krajach – zadeklarowali uczestnicy czwartkowego spotkania w Londynie.

400 bezdomnych w miasteczku namiotowym w centrum Paryża

Około 400 bezdomnych, w tym rodziny z dziećmi i nieletni bez opiekunów, ustawiło w czwartek namioty na eleganckim Place des Vosges w Paryżu,...

zobacz więcej

GPE, które przekazuje pieniądze do ponad 90 biedniejszych krajów, chce zebrać 5 mld dolarów, aby stworzyć dodatkowe 88 mln miejsc w szkołach i wspierać naukę 175 mln dzieci w ciągu najbliższych pięciu lat. Była premier Australii Julia Gillard, która przewodniczy partnerstwu, powiedziała, że dzięki zadeklarowanym w Londynie darowiznom jest pewna, iż ten cel zostanie osiągnięty.

Podkreśliła, że pandemia koronawirusa zakłóciła edukację we wszystkich krajach, ale skutki zamknięcia szkół były znacznie gorsze w biedniejszych krajach, gdzie wiele rodzin nie ma dostępu w domu do internetu, a czasem nawet do elektryczności.

Brytyjski premier Boris Johnson, który wraz z prezydentem Kenii Uruhu Kenyattą był współgospodarzem spotkania, powiedział, że inwestowanie w edukację w najbiedniejszych krajach świata jest „najlepszą inwestycją w przyszłość ludzkości, jaką możemy zrobić”.

– Jestem niezmiernie dumny z osiągnięć dzisiejszego szczytu i jestem dumny z tego, co Wielka Brytania była w stanie wnieść pomimo trudnych warunków finansowych – oświadczył Johnson. Już wcześniej w imieniu brytyjskiego rządu zadeklarował on przekazanie 430 mln funtów na potrzeby GPE.

To jedno z najwyższych złożonych zobowiązań. Zarazem jednak Johnson jest krytykowany za przeforsowanie obcięcia pomocy zagranicznej z 0,7 proc. PKB do 0,5 proc. PKB, co przekłada się na ok. 4 miliardy funtów. Jak zapewnia brytyjski rząd, ta zmiana jest tymczasowa i jak tylko finanse publiczne zostaną zrównoważone po zwiększonych wydatkach z powodu pandemii, pomoc zagraniczna wróci do poprzedniego poziomu.

W czasie spotkania w Londynie Unia Europejska obiecała przekazanie na potrzeby GPE równowartość 595 mln funtów, Norwegia – 300 mln, Kanada – 173 mln, a Stany Zjednoczone – 128 mln.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej