RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pozew przeciw Google. Chodzi o opłaty pobierane przy zakupie aplikacji

(fot. Thiago Prudencio/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)
(fot. Thiago Prudencio/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

W imieniu 19,5 mln brytyjskich użytkowników telefonów z systemem Android wniesiono pozew o odszkodowanie w wysokości do 920 mln funtów przeciwko firmie Google. Przedmiotem pozwu są opłaty pobierane przy zakupie aplikacji – podał w czwartek serwis BBC.

Google śledzi internautów także w trybie „incognito”. Jest pozew

Grupa konsumentów złożyła pozew do amerykańskiego sądu przeciwko firmie Google. Uważa, że światowy gigant gromadzi dane osobowe, nawet jeśli...

zobacz więcej

W pozwie stwierdzono, że 30-procentowa prowizja, jaką Google ściąga z zakupów online w sklepie z aplikacjami, jest zbyt wysoka oraz niesprawiedliwa. Gigantowi technologicznemu zarzuca się złamanie europejskich i brytyjskich przepisów dotyczących konkurencji.

Serwis BBC dodał, że sklep Google Play jest preinstalowany i połączony z innymi produktami, więc konsumenci mają niewielką możliwość wyboru i są zmuszeni do uiszczania opłat.

Zbiorowy pozew został złożony w sądzie apelacyjnym ds. konkurencji przez byłą szefową ds. polityki konsumenckiej Liz Coll. – Google stworzył rynek aplikacji na Androidzie i kontroluje go na zasadzie uchwytu podobnego do imadła – powiedziała.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Klienci są kierowani do sklepu Google Play, a następnie nie mają innego wyjścia niż zapłacenie 30 proc. prowizji za każdym razem, gdy kupują aplikację lub robią zakupy w aplikacji – dodała.

Zobacz także: Wydawcy 125 gazet w USA pozwali Google i Facebooka


Google twierdzi, że prowadzi konkurencję rynkową w sposób „prężny i uczciwy”, a opłaty, które nalicza, są „porównywalne z konkurentami”. – Ten pozew ignoruje korzyści i możliwości wyboru zapewniane przez Androida i Google Play, a także konkurencyjny rynek, na którym działamy – przekonuje. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej