RAPORT:

#FabrykahejtuPO

400 bezdomnych w miasteczku namiotowym w centrum Paryża

Bezdomni planują zostać do czasu uzyskania schronienia przez wszystkich obecnych  (fot. Chesnot/Getty Images)
Bezdomni planują zostać do czasu uzyskania schronienia przez wszystkich obecnych (fot. Chesnot/Getty Images)

Około 400 bezdomnych, w tym rodziny z dziećmi i nieletni bez opiekunów, ustawiło w czwartek namioty na eleganckim Place des Vosges w Paryżu, żądając od państwa francuskiego „godnego i trwałego rozwiązania problemów mieszkaniowych”.

Szwajcarzy chcą pozbyć się bezdomnych? Oferują im bilet w jedną stronę

Władze Bazylei w Szwajcarii proponują bezdomnym darmowy bilet do dowolnego miejsca w Europie. Stawiają jednak pewien warunek – zainteresowany...

zobacz więcej

Jak pisze AFP, bezdomni są wspierani przez organizację „Zbiorowe Żądania”, skupiającą stowarzyszenia takie jak Utopia 56, Solidarni Migranci Wilson i DAL.

W ciągu zaledwie kilku minut około godz. 13:00 rozstawiono 300 namiotów na trawnikach Placu Wogezów (Place des Vosges), podzielonych na trzy obszary: „rodziny”, „sami mężczyźni” i „nieletni”.

Osoby bezdomne w pustych mieszkaniach


– Planujemy zostać do czasu uzyskania schronienia przez wszystkich obecnych – zapowiedział Philippe Caro z Solidarnych Migrantów Wilson. – Jesteśmy tutaj, aby głośno krzyczeć: w Ile-de-France jest 400 tys. pustych domów. Domagamy się lepszego stosowania ustawy o rekwizycjach – kontynuował, odnosząc się do rozporządzenia z 1945 roku, które zezwala państwu na instalowanie w pustych mieszkaniach osób bezdomnych, lub mających bardzo złe warunki mieszkaniowe na dłużej niż sześć miesięcy i „na maksymalny odnawialny okres jednego roku”.

Policzono bezdomnych w Europie. Szokujące dane

W Europie jest aż 700 tys. osób bezdomnych – wynika z najnowszego raportu Caritas Włoch. Ich liczba wzrosła w ostatnich dziesięciu latach aż o 70...

zobacz więcej

– Wybraliśmy to miejsce, ponieważ przychodzą tu turyści. Chcemy pokazać inną stronę Paryża, uczynić niewidocznych widocznymi, także w ekskluzywnych dzielnicach – powiedział AFP Pierre Mathurin, koordynator Utopia 56 Paris.

„Ta akcja jest dla mnie nadzieją”


W części „rodzinnej” Toure, która przybyła z Wybrzeża Kości Słoniowej w lutym, dzieli namiot z dwójką swoich dzieci w wieku 4 i 6 lat. – Nie mam gdzie spać, więc ta akcja jest dla mnie nadzieją. Poczekam tak długo, jak będzie trzeba – mówi kobieta.

Organizacja DAL w swym komunikacie wyjaśnia, że jest to już 9. akcja „Zbiorowych Żądań”. W maju organizacja, znana ze swych działań na rzecz bezdomnych, zajęła siłownię należącą do paryskiego ratusza, pod koniec stycznia dawne przedszkole w XVI dzielnicy, a następnie w połowie lutego część pomieszczeń Hotel-Dieu, najstarszego paryskiego szpitala.

Zobacz także: Niemiecki dziennik: Powiat Kleve odsyła bezdomnych do Polski

MRiPS chce otworzyć zawód pracownika socjalnego, proponuje dodatki

Rozszerzenie grupy osób, które mogą wykonywać zawód pracownika socjalnego, zwiększenie dodatków za pracę w terenie i zaostrzenie kar za nielegalne...

zobacz więcej

Dzięki „Zbiorowym Żądaniom” prawie trzy tysiące ludzi już nie mieszka na ulicach, ani w prowizorycznych schronach. Zainstalowanie w przestrzeni publicznej kilkuset bezdomnych to jedyny sposób na zapewnienie poszanowania ich prawa do zakwaterowania do czasu zamieszkania w stałym miejscu – zapewnia stowrzyszenie DAL.

– Tym działaniem chcemy wyrwać się z matni: zamiast znaleźć zakwaterowanie państwo polega na nas. Znajdujemy mieszkania, bo nikt inny tego nie robi, ale nie my powinniśmy nadrabiać słabości państwa. Tymi działaniami przypominamy im, że to jego rola, a nie nasza – podkreślił Mathurin z Utopii 56.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej