RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Wyślij kartkę do powstańców. Rusza kolejna edycja „BohaterON – włącz historię”

Ruszyła 6. ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „BohaterON – włącz historię”. Wysyłając kartkę, każdy może uhonorować Powstańców Warszawskich, ale też realnie im pomóc. W zeszłym roku wysłaliśmy ponad milion pocztówek do uczestników największego narodowego zrywu.

Akcja „BohaterON” - prawie 100 tys. kartek do powstańców warszawskich

Prawie 100 tys. pocztówek z życzeniami i podziękowaniami dla powstańców warszawskich napisano podczas akcji „BohaterON - włącz historię”....

zobacz więcej

„Symboliczną datą 1 sierpnia, w dzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczynają się działania związane z kampanią »BohaterON – włącz historię«. Projekt ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX w.” – poinformowali organizatorzy.

Przypomniano, że „kampania jest realizowana przez organizacje pozarządowe od 2016 r. zgodnie z hasłem »Pamięć – Edukacja – Pomoc«”.

Wyślij wirtualną kartkę do uczestników Powstania Warszawskiego


Przypomniano, że „sukces minionych edycji kampanii to ponad 1 mln kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę, 1,2 mln zł przeznaczonych na pomoc bezpośrednią dla powstańców oraz ponad 900 tys. uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne”.

„W ramach akcji, po raz szósty, każdy kto chce uhonorować i wesprzeć uczestników Powstania Warszawskiego, będzie mógł do nich wysłać za pośrednictwem strony www.bohateron.pl kartkę, która nie tylko łączy pokolenia, ale również realnie pomaga” – napisano.

Jak wyjaśniono, „organizatorzy akcji dają wszystkim możliwość okazania pamięci indywidualnej o Powstaniu Warszawskim, przekazywanej Bohaterom tamtych dni w formie kartek”.

„Przenoszenie pamięci”. Przyznano BohaterONy

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” otrzymała Złotego BohaterONa w kategorii organizacja non-profit oraz Złotego BohaterONa publiczności....

zobacz więcej

„BohaterON” angażuje się w pomoc bezpośrednią skierowaną do Powstańców. Pomaga w codziennych obowiązkach, koordynuje pomoc medyczną i opiekę pielęgniarską, dowozi obiady, dostarcza środki ochrony, wspiera materialnie. Od 2020 r. każdy, kto chce uhonorować uczestników walk o stolicę, może również pomóc dzięki odpłatnej kartce online, która w formie drukowanej trafia do Powstańców.

– W ubiegłym roku, kiedy na świecie pojawiła się pandemia koronawirusa, zrezygnowaliśmy z zachęty do wysyłania własnoręcznie robionych pocztówek czy listów, na rzecz kartek wysyłanych za pośrednictwem naszej strony internetowej. Odręczna korespondencja była wyjątkowa, bardzo angażująca naszych Bohaterów i z całą pewnością dawała im mnóstwo radości, o czym świadczy fakt, że na te wiadomości osobiście odpisywali. Tak było, ale siłą rzeczy z upływem kolejnych lat, sprawia im to coraz więcej trudności, nie są w stanie na wszystkie listy odpowiedzieć. Postanowiliśmy zmienić formułę akcji – wyjaśniła organizatorka akcji „BohaterON” – włącz historię”, prezes Fundacji Pokolenia Kolumbów Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

BohaterON. Jak wysłać kartkę do Powstańców?


Przypomniano, że przez cały rok każda zainteresowana osoba może wysłać pocztówkę z życzeniami oraz wyrazami uznania i szacunku do Powstańców.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

V edycja akcji pisania kartek do powstańców BohaterON – włącz historię

Dzięki kolejnej, piątej, odsłonie kampanii BohaterON – włącz historię Powstańcy Warszawscy ponownie otrzymają kartki z podziękowaniami za ich...

zobacz więcej

„Wchodząc na stronę www.bohateron.pl można wybrać jeden z trzech dostępnych projektów kartki – w wariantach: 10 zł (kartka brązowa), 50 zł (kartka srebrna) lub 100 zł (kartka złota)” - napisano, dodając, że „środki w ten sposób zgromadzone zostaną przeznaczone na wydruk oraz przede wszystkim – na bezpośrednią, bieżącą pomoc dla bohaterów walk o stolicę”.

– Nasze pokolenie ma jeszcze szansę bezpośrednio czerpać z doświadczeń Powstańców Warszawskich. Utrzymanie relacji z tak wartościowymi ludźmi, pełnymi troski, ale i wiary w nas, jest niezwykle cenne. Dlatego po raz szósty włączamy pamięć o historii i o ludziach, którzy ją tworzyli. Dla Powstańców ważna jest pamięć, dbanie o przekazywanie naszej historii kolejnym pokoleniom – powiedziała Łesiak-Krajewska, cytowana w informacji.

III edycja Nagrody BohateroONy im. Powstańców Warszawskich". Jak wziąć udział?


Podkreślono, że „co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują działania pielęgnujące pamięć o historii Polski i jej bohaterach”.

– By pokazać ich pracę i jej wyjątkowe efekty, a także – na tej kanwie – zachęcić innych do opowiadania pięknej i nierzadko trudnej historii Polski, organizatorzy kampanii zapraszają do wzięcia udziału w III edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich – wyjaśniono.

Wesprzyj bohaterów walczących o Warszawę

Jeszcze tylko do 2 października trwa ogólnopolska kampania BohaterON – włącz historię! Poprzez wysłanie symbolicznej kartki z życzeniami dla...

zobacz więcej

– Ustanowiliśmy Nagrodę BohaterONy im. Powstańców Warszawskich, by wyróżnić tych, którzy taką wyjątkową umiejętność posiadają oraz by zmotywować innych do realizowania podobnych inicjatyw promujących i pielęgnujących wiedzę na temat historii Polski XX w. – zaznaczyła Łesiuk-Krajewska.

Wyjaśniono, że „celem Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich jest wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–89 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r.”

Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii „BohaterON – włącz historię” – napisano.

Przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

„Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl” – czytamy w informacji. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia.

W promocję kampanii włączyli się znani polscy aktorzy, od lat związani z kampanią: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Małgorzata Kożuchowska i Michał Czernecki.

W Komitecie Honorowym zasiądą najważniejsi politycy z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Z kolei przewodniczącym Kapituły Nagrody jest wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej