RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak będą wyglądać studia w nowym roku akademickim? MEiN szykuje zmiany

Rektorzy uczelni apelują, by się szczepić (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Rektorzy uczelni apelują, by się szczepić (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

– Pracujemy nad zmianami w rozporządzeniu, które ma dopuszczać możliwość prowadzenia zajęć w trybie hybrydowym – zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Studenci w zależności od stanu zdrowia mogliby uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych lub zdalnych.

Co z doktoratami w czasie pandemii? Apel o zmianę przepisów

Przedłużenie terminu zakończenia przewodów doktorskich do końca 2023 r. i zmiana terminu wygaszenia studiów doktoranckich na koniec 2024 r. – takie...

zobacz więcej

Wiceszef MEiN pytany w czwartek TVP Info o sposób organizacji roku akademickiego 2021/2022, przekazał, że resort pracuje nad zmianami w rozporządzeniu, które – jak zapowiedział – ma ukazać się „w bliższej perspektywie”.

Studenci będą mogli wybrać tryb nauki


Bernacki wskazał, że rozporządzenie ma dopuszczać możliwość prowadzenia zajęć w trybie hybrydowym. „W tej sytuacji uczony, wykładowca powinien znaleźć się w miejscu sali wykładowej, ale jednocześnie jego wykład, konwersatorium powinno być prowadzone w trybie zdalnym. Natomiast studenci w zależności od swojego stanu zdrowia będą mogli uczestniczyć w trybie stacjonarnym lub zdalnym” – powiedział. Wiceminister edukacji i nauki podkreślił, że zarówno resort jak i rektorzy uczelni w rozmowach ze studentami apelują o zaszczepienie się.

W marcu 2020 r. polskie uczelnie przeszły na zdalny, a później na częściowo hybrydowy system nauczania studentów. W rozmowie z PAP największe uniwersytety w Polsce: Uniwersytet Warszawski , Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski zapowiedziały przygotowania do wznowienia od jesieni nauki w trybie stacjonarnym. Ich rzecznicy przekazali, że wykłady z dużą liczbą uczestników mogą jednak odbywać się hybrydowo.

Zobacz także: Czarnek: Wniosek o odwołanie mnie ze stanowiska jest kompromitacją

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej