RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Niemcy: Tak dużej inflacji nie było od 13 lat

Ekonomiści spodziewają się dalszych skoków cen (fot. Maja Hitij/Getty Images)
Ekonomiści spodziewają się dalszych skoków cen (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Inflacja w Niemczech przekroczyła w lipcu br. granicę trzech procent, pierwszy raz od sierpnia 2008 roku. Ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu o 3,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku – informuje w czwartek agencja dpa.

Zarzuty wobec Booking.com. Nie zapłacił we Włoszech 153 mln euro VAT-u

Portal Booking.com jest oskarżony we Włoszech o niezapłacenie podatku VAT w wysokości 153 mln euro – podała agencja Ansa, powołując się na Gwardię...

zobacz więcej

Ceny konsumpcyjne były o 3,8 procent wyższe od poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku, podał w czwartek Federalny Urząd Statystyczny na podstawie wstępnych obliczeń. Tym samym inflacja po raz pierwszy od 13 lat przekroczyła granicę trzech procent.

Powrót podatku VAT


W nadchodzących miesiącach ekonomiści spodziewają się dalszych skoków cen. „Jednym z ważnych powodów jest powrót podatku VAT do starych stawek. W drugiej połowie 2020 roku niemiecki rząd tymczasowo obniżył VAT do odpowiednio 16 i 5 procent, aby pobudzić konsumpcję w czasie kryzysu koronawirusa. Od 1 stycznia 2021 r. w Niemczech ponownie obowiązują zwyczajowe stawki VAT w wysokości odpowiednio 19 i 7 procent. Towary i usługi będą zatem ponownie drożeć” – pisze agencja dpa.

Ekonomiści spodziewali się w lipcu wyniku na poziomie 3,3 procent. „Prezes Bundesbanku Jens Weidmann spodziewa się, że do końca roku inflacja może zbliżyć się do 5 procent” – pisze dziennik „Handelsblatt”. Zobacz także: Od lipca ważne zmiany w podatkach. E-commerce, VAT i akcyza Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej