RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepienia przeciw COVID-19. Władze Brukseli mają ogromny problem

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem zasad jak we Francji (fot. D.Aydemir/Anadolu/Getty Images)
Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem zasad jak we Francji (fot. D.Aydemir/Anadolu/Getty Images)

Bruksela odnotowuje słaby wskaźnik zaszczepień przeciw COVID-19. Wirusolodzy apelują do władz belgijskiej stolicy, by zastanowiły się, jak rozwiązać problem. Pojawiają się pomysły takie jak we Francji, gdzie od niedzieli trzeba będzie okazywać świadectwo szczepień przy wejściu do restauracji, baru, czy kina.

Gowin stanowczo o ograniczeniach dla niezaszczepionych

Europa przygotowuje się na czwartą falę koronawirusa. Kolejne państwa wprowadzają udogodnienia dla zaszczepionych przeciw COVID-19 i liczne...

zobacz więcej

Choć szczepienia w całej Belgii przyspieszyły, to sytuacja w Brukseli jest gorsza niż w pozostałych regionach – Flandrii czy Walonii. To także przekłada się na większą liczbę pacjentów w szpitalach w belgijskiej stolicy. Zdecydowana większość z nich była niezaszczepiona. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli Marc Noppen uważa, że najwyższy czas, by to zmienić.

„Może potrzebne byłyby certyfikaty”


– Szczepionki są skuteczne i bezpieczne. Musimy nasilić kampanię informacyjną. Są jednak tacy, do których nie trafiają żadne racjonalne argumenty. Może potrzebne byłyby certyfikaty szczepień uprawniające do wejścia do kafejek czy restauracji – powiedział Marc Noppen. Dodał, że niepokojąca jest niechęć ludzi młodych do szczepień. A niedopuszczalna jego zdaniem jest sytuacja w domach opieki społecznej, gdzie mniej niż połowa personelu jest zaszczepiona.

Zobacz także: Dworczyk: Przekroczyliśmy ponad 34 mln szczepień Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej