RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wakacje w dobie COVID-19. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu

Podróże zagraniczne w czasie pandemii (fot. Shutterstock)
Podróże zagraniczne w czasie pandemii (fot. Shutterstock)

Certyfikaty COVID, negatywne testy na koronawirusa, specjalne formularze lokalizacyjne i inne dokumenty. Planując podróż zagraniczną trzeba sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane podczas przekraczania granicy. Sytuacja jest wciąż się zmienia. W ten sposób rządy reagują na ewentualne wzrosty liczby zakażonych.

Podróże lotnicze i turystyka w Europie zaczynają się odradzać

Z danych za maj wynika, że linie lotnicze w Europie zwiększyły liczbę połączeń, a hotele przyjęły więcej gości. Choć wskaźniki obłożenia pozostają...

zobacz więcej

Sytuacja epidemiczna jest dynamiczna. MSZ niezmiennie apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Są jednak możliwe, pod warunkiem, że spełnimy zasady dyktowane przez kraj, do którego zmierzamy.

MSZ podkreśla też, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami zw. z powrotem do kraju. Tylko osoby w pełni zaszczepione unikną kwarantanny po powrocie do Polski niezależnie, czy wracają z UE, czy ze Strefy Schengen (Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein), a także z Turcji. Z kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy, czyli osoby, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP.

Jeśli nie możemy przedstawić takich zaświadczeń, aby uniknąć kwarantanny, musimy przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Nieco inne zasady obowiązują wracających spoza Schengen, którzy nie mają szczepień. Będą mogli najwcześniej w 8. dniu – licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy – wykonać test, którego negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny. Trudności czekają podróżujących samochodem po Europie. Muszą sprawdzić zasady panujące we wszystkich państwach, przez które trzeba przejechać, udając się do kraju docelowego.

Grecja


Osoby przyjeżdżające do Grecji, także dzieci powyżej 12. roku życia, powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem) lub testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem).

Unijny Certyfikat COVID. Kolejki na lotniskach, pięć razy dłuższa odprawa

Chaos i kolejki na lotniskach, czas odprawy wydłużony pięć razy – tak sytuację w różnych europejskich portach lotniczych po wejściu unijnych...

zobacz więcej

Z obowiązku tego zwolnione są osoby zaszczepione, jeśli minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia.

Warto pamiętać, że w Grecji obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych zamkniętych. Nakaz zakrywania ust i nosa w otwartych przestrzeniach dotyczy dużych skupisk ludzkich. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro.

Chorwacja


Warunkiem wjazdu do Chorwacji jest posiadanie certyfikatu COVID. Jeśli go nie mamy, będziemy musieli pokazać negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego. Honorowane jest także nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE lub zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Granicę bez kłopotów mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, W całym kraju nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego.

Podróż do Chorwacji. Ważne informacje dla wypoczywających

W pierwszą sobotę lipca w związku z okresem wakacyjnym drogi przy granicy słoweńsko-chorwackiej i autostrady na Słowenii ponownie były zakorkowane....

zobacz więcej

Hiszpania


Ponieważ Polska nie trafiła na listę „krajów ryzyka”, przed wyjazdem konieczne jest tylko wypełnienie formularza sanitarnego. Jednak dane dotyczące tej listy są cały czas uaktualniane, dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić bieżące zasady. Tym bardziej, że obostrzenia dotyczą także osób przejeżdżający tranzytem przez kraje ujęte na liście ryzyka.

Portugalia


Podróżni z Polski zobowiązani są do okazania unijnego certyfikatu COVID lub negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2. Nie obowiązuje to dzieci do 12. roku życia.

Bułgaria


Po okazaniu ważnego unijnego certyfikatu cyfrowego COVID lub dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego wjedziemy także na teren Bułgarii. Obostrzenia nie dotyczą dzieci do 12. roku życia.

Malta


Podróżni, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19 lub negatywnego wyniku testu PCR, nie będą wpuszczani na pokład samolotów lub statków udających się na Maltę. Jednak tylko z certyfikatem będziemy mogli uniknąć kwarantanny. Sam fakt posiadania negatywnego testu nie uchroni nas przed kwarantanną, którą będziemy musieli odbyć na własny koszt.

Zobacz także: Czechy znoszą ograniczenia dla Polaków


Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Co w przypadku podróży samolotem?

Od wtorku w praktyce przestały obowiązywać ograniczenia w podróżowaniu między Polską a Niemcami – informuje Deutsche Welle. Jakie zasady teraz...

zobacz więcej

Cypr


Przy przylocie na Cypr z Polski nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywania kwarantanny, ale trzeba liczyć się bezpłatnymi losowo przeprowadzanymi testami.

Włochy


Wybierając się na wakacje do Włoch zobowiązani jesteśmy do przedstawienia certyfikatu w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass), zaświadczającego o ukończeniu całego cyklu szczepień lub przebyciu chorobie COVID-19, albo negatywnego wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego). Nie muszą go mieć dzieci poniżej 6. roku życia.

Czarnogóra


Od 5 czerwca wjazd do Czarnogóry dla obywateli RP jest możliwy bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających wykonanie testu bądź szczepienia na koronawirusa. Jednak w związku z nagłym wzrostem zachorowań na COVID-19 władze Czarnogóry wprowadziły restrykcje, które będą obowiązywać od 2 sierpnia.

Wakacyjne podróże. Hiszpania i Grecja jako pierwsze przetestują te dokumenty

Premier Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że Hiszpania weźmie udział w testach dotyczących funkcjonowania unijnego paszportu szczepionkowego....

zobacz więcej

Wówczas wstęp do wszelkich obiektów gastronomicznych będzie dozwolony tylko dla osób, które są zaszczepione lub otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, posiadają negatywny wynik testu PCR lub mają zaświadczenie, że przeszły zakażenie koronawirusem i minęło od tego czasu mniej niż 180 dni.

Słowenia


Zgodnie z najnowszym wytycznymi warunkiem wjazdu do Słowenii jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Od 15 sierpnia przepis ten będzie dotyczył również osób podróżujących tranzytem i w transporcie międzynarodowym.

Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID, będą musiały przedstawić wynik testu PCR lub antygenowego albo zaświadczenie, że są ozdrowieńcami. Wjeżdżając do Słowenii można także przedstawić dokument świadczący o terminie przyjęcia drugiej dawki. Szczegółowe informacje należy sprawdzić na stronie MSZ.

Turcja


Osoby wjeżdżające do Turcji zobowiązane są przedstawić dokument, że zostały zaszczepione co najmniej 14 dni przed wjazdem lub chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jeśli nie mają takich zaświadczeń, muszą pokazać wynik testu PCR, antygenowego. Obostrzenia nie dotyczą dzieci do lat 6.

Tunezja


Od 1 lipca warunkiem wjazdu na terytorium Tunezji jest okazanie testu PCR z kodem QR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem. Dotyczy to bez wyjątków także osób zaszczepionych, jak i ozdrowieńców. Do tego obowiązkowo trzeba wypełnić specjalny formularz.

Zobacz także: Do tych europejskich krajów wjedziemy bez testu, kwarantanny i szczepienia


Podróże z dziećmi. W których krajach wymagane są testy na COVID-19?

Wakacyjne podróże wciąż łączą się z koniecznością przedstawiania świadectwa szczepień czy negatywnego testu na obecność koronawirusa. W wielu...

zobacz więcej

Jak już spełnimy te warunki, musimy liczyć się z innymi utrudnieniami. Na terytorium całego kraju obowiązuje godzina policyjna od 20:00 do 5:00.

Egipt


Podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów RT-PCR na obecność COVID-19, przetłumaczonych na język angielski lub język arabski. Nie dotyczy to dzieci do lat 6. Test można wykonać odpłatnie po wylądowaniu, ale to wiąże się z kwarantanną do uzyskania wyniku oraz izolacją, jeśli będzie on pozytywny.

Jeśli mamy świadectwo szczepień, egipskie służby medyczne weryfikują je „w zakresie informacji w nim zawartych oraz organu wydającego zaświadczenie”. Mogą też podjąć decyzję o odrzuceniu świadectwa.

Zobacz także: Polacy mogą podróżować do tego kraju UE bez testu na COVID-19 i certyfikatu


„Oryginał przedmiotowego dokumentu musi być opatrzony kodem QR oraz nie powinien zawierać żadnych śladów wskazujących, że mogło dość do ingerencji w jego treść” – napisano na stronie polskiego MSZ. Dlatego nasze służby przed planowaną podróżą sugerują kontakt z przewoźnikiem lotniczym w celu uzyskania szczegółowych informacji. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej