RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Aukcja kawałka tortu z wesela księżnej Diany i księcia Karola

Ozdobiona królewskim herbem porcja wypieku przez cztery dekady przechowywana była w plastikowej folii i ozdobnej puszce (fot. Getty Images)
Ozdobiona królewskim herbem porcja wypieku przez cztery dekady przechowywana była w plastikowej folii i ozdobnej puszce (fot. Getty Images)

Ile jest warte 40–letnie ciasto? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 11 sierpnia. Wtedy bowiem pod młotek trafi zakonserwowany kawałek tortu, który podano na weselu księżnej Diany i księcia Karola. Ozdobiona królewskim herbem porcja wypieku przez cztery dekady przechowywana była w plastikowej folii i ozdobnej puszce. Organizatorzy aukcji spodziewają się ofert w wysokości co najmniej 500 funtów.

Pamiętnik księcia Harrego. Książka może się ukazać w przyszłym roku

Pod koniec 2022 roku do księgarń trafi książka ze wspomnieniami księcia Sussexu. Harry ujawni w niej kulisy opuszczenia przez niego i jego żonę...

zobacz więcej

Choć zakup 40–letniego ciasta nie wydaje się być szczególnie dobrym pomysłem, szefowie brytyjskiego domu aukcyjnego Dominic Winter Auctions są innego zdania. Nie chodzi wszelako o zwykłe ciasto, a o tort weselny, który książę Karol i księżna Diana zaserwowali gościom 29 lipca 1981 roku podczas uroczystego przyjęcia po ich ślubie w londyńskiej katedrze św. Pawła. Żaślubiny książęcej pary nie bez racji nazywane były „ceremonią stulecia” – transmisję wydarzenia obejrzało rekordowe 750 milionów ludzi na całym świecie.

O ile małżeństwo Diany i Karola nie przetrwało, to trwały okazał się kawałek podawanego na ich weselu tortu. Teraz będzie on gratką dla kolekcjonerów, bo wkrótce trafi na licytację.

Warto przypomnieć, że zgodnie z królewską tradycją Diana i Karol podali na przyjęciu owocowy keks, który miał półtora metra wysokości i ważył ponad sto kilogramów. Wystawiony na aukcję kawałek wypieku, który ozdobiony jest królewskim herbem w kolorach niebieskim, złotym i czerwonym, zostanie sprzedany wraz z weselnym menu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Antonio Banderas dołączył do obsady filmu „Indiana Jones 5”

Kolejnym pochodzącym z Europy aktorem w obsadzie filmu o roboczym tytule „Indiana Jones 5” został Antonio Banderas („Desperado”, „Ból i blask”)....

zobacz więcej

Przez 40 lat był on przechowywany w plastikowej folii i ozdobnej puszce. Chris Albury, specjalista od królewskich pamiątek w domu aukcyjnym Dominica Wintera powiedział, że nie poleca nabywcy „zjedzenia tego wyjątkowego kawałka historii”. „Po 40 latach jest on wyraźnie skazany na przetrwanie” – zaznaczył.

Aukcja wystartuje 11 sierpnia. Organizatorzy podkreślają, że liczą na duże zainteresowanie tym niecodziennym przedmiotem. Spodziewana oferta wynosi co najmniej 500 funtów. Porcja weselnego tortu księżnej Diany i księcia Karola to jedna z wielu ich ślubnych pamiątek, jakie trafiły pod młotek lub na wystawę.

Ford Escort Ghia, który Karol podarował Dianie w maju 1981 roku z okazji zaręczyn, kilka tygodni temu został zlicytowany za 52 640 funtów. Z kolei ozdobiona 10 tysiącami pereł suknia ślubna Lady Di wraz z ikonicznym 8–metrowym trenem służy jako centralna część wystawy „Royal Style in the Making”, którą otworzono w zeszłym miesiącu w Pałacu Kensington.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej