RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży USA. Wydano ostrzeżenie o tsunami

Odnotowano siedem wstrząsów wtórnych (fot. Pexels/PAP/EPA/USGS / HANDOUT HANDOUT)
Odnotowano siedem wstrząsów wtórnych (fot. Pexels/PAP/EPA/USGS / HANDOUT HANDOUT)

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,2 doszło w środę wieczorem (czasu miejscowego) na Oceanie Spokojnym około 90 km na południe od wybrzeża stanu Alaska – poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Wydano ostrzeżenie przed tsunami na obszarach przybrzeżnych, eksperci oceniają, że ewentualna fala mogłaby również dotrzeć na Hawaje.

Wyciek kwasu w fabryce. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby nie żyją, a cztery doznały poparzeń na skutek wycieku kwasu octowego w zakładach chemicznych w mieście La Porte w amerykańskim stanie...

zobacz więcej

Epicentrum trzęsienia ziemi zlokalizowano w odległości około 90 km na południowy wschód od miejscowości Perryville. Do wstrząsów doszło w środę o godz. 22.15 czasu miejscowego (godz. 8.15 w czwartek czasu polskiego). Odnotowano siedem wstrząsów wtórnych, w tym dwa o magnitudzie przekraczającej 6.

Amerykańskie centrum ochrony przed tsunami (NTWC) wydało ostrzeżenie dla wybrzeży Alaski. Pod kątem tego zagrożenia obserwowana jest także sytuacja u wybrzeży Hawajów.

Możliwe tsunami


„Opierając się na wszelkich dostępnych danych (zakładamy – przyp. red.), że to trzęsienie ziemi mogło wywołać tsunami, które może być destrukcyjne na obszarach przybrzeżnych nawet daleko od epicentrum” – przekazano w komunikacie.

Sytuację monitorują także służby japońskie i nowozelandzkie. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej