RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zmiana ustawy o KRRiT jest oczywista z punktu widzenia interesu Polski”

Sędziowie powinni powstrzymać się od działalności politycznej. To demonstracja braku poszanowania praworządności i przestrzegania ładu konstytucyjnego – oceniła w programie „#Jedziemy” posłanka PiS Joanna Lichocka i członek Rady Mediów Narodowych. Skomentowała w ten sposób oświadczenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku w obronie sędziego TSUE Marka Safjana, któremu nie spodobał się artykuł w „Gazecie Polskiej”. Odniosła się także do nowelizacji ustawy o KRRiT.

Suski o noweli tzw. ustawy medialnej: Chodzi o działania Rosji

Posiedzenie komisji kultury i środków przekazu ws. projektu noweli tzw ustawy medialnej pokazuje, że część posłów dba o polskie interesy i równość...

zobacz więcej

– Trybunał Konstytucyjny orzekł bardzo wyraźnie, że prymat ma prawo konstytucyjne krajowe, polskie. Wiemy też, że TSUE nie ma kompetencji, by regulować polski wymiar sprawiedliwości. Stanowisko sędziów próbuje temu zaprzeczyć i powiedzieć: „Nieważna konstytucja, ważne TSUE i to, co powie TSUE”. To działanie sprzeczne z obowiązującym prawem – komentowała Lichocka.

Zdaniem posłanki to zaangażowanie wymierzone w reformę wymiaru sprawiedliwości. – Pewnie należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, przyjrzeć sie, czy nie potrzeba jakoś tego usprawnić. Będziemy to analizować, ale warto podkreślać – reformy wymiaru sprawiedliwości nie należą do kompetencji ani Komisji Europejskiej ani TSUE. To jest wyłącznie domena krajowa – podkreśliła.

Lichocka, członek Rady Mediów Narodowych, odniosła się też do projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. – Jestem przekonana, że dla uszczelnienia obowiązującego prawa, żeby nie można było go omijać – a taki projekt komisja sejmowa przyjęła i przekazała do dalszych prac – będzie większość. To jest oczywista sprawa – zaznaczyła posłanka.

Dodała, że przyjęcie ustawy jest „kwestią powagi polskiego państwa”. – Czy zgadzamy się na to, żeby prawo obowiązujące w Polsce było tylko na papierze, żeby można było je omijać poprzez zakładanie jakichś firm-słupów na lotnisku w Amsterdamie i udawać, że jest się kapitałem europejskim, czy też traktujemy polskie państwo poważnie i traktujemy praworządność poważnie. Zmiana ustawy o KRRiT jest dosyć oczywista z punktu widzenia interesu Polski – oceniła.

Projekt zmian w ustawie o RTV. Jest decyzja komisji ws. wniosków opozycji

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu nie zgodziła się we wtorek na wnioski opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w...

zobacz więcej

Projekt ustawy przyjęty


Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Komisja przyjęła poprawki posłów Marka Suskiego (PiS) oraz Jarosława Sachajki (Kukiz'15). Akceptacji komisji nie zyskały poprawki Mirosława Suchonia (Polska 2050) oraz Stanisława Bukowca (Porozumienie).

Posłowie Porozumienia, którzy zgłosili poprawkę do projektu ustawy medialnej, dopuszczającą w przyszłości państwa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – w tym USA – do rynku medialnego w Polsce – poinformowali we wtorek, że ich ugrupowanie nie poprze nowelizacji bez tej poprawki.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Według autorów projektu, jego celem jest doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej.

Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej