RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Paczki papierosów bez akcyzy w chytrych skrzyniach. Udaremniono ogromny przemyt

Rozładunek oraz dokładne przeliczenie trwało ponad dobę (fot. KAS)
Rozładunek oraz dokładne przeliczenie trwało ponad dobę (fot. KAS)

Przemyt 600 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, przewożonych w specjalnych skrzyniach imitujących palety z deskami, udaremnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy. Wartość kontrabandy oszacowano na 9 mln zł.

Policjant pomagał gangsterowi ustalać adresy dłużników. Zasiądą razem w ławie oskarżonych

Funkcjonariusz łódzkiej komendy wojewódzkiej, w zamian za łapówki miał dokonywać sprawdzeń w bazach danych, na zlecenie znajomego kryminalisty. To...

zobacz więcej

Funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym w Kuźnicy zatrzymali do kontroli tira kierowanego przez 28-letniego Białorusina, który zgodnie z dokumentami miał przewozić deski – przekazał oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.

– W trakcie szczegółowego sprawdzania ciężarówki, poprzedzonego prześwietleniem rentgenowskim, okazało się, że w naczepie, w specjalnie przygotowanych skrzyniach imitujących palety z deskami, ukryta jest papierosowa kontrabanda – podał Czarnecki i dodał, że rozładunek oraz dokładne przeliczenie trwało ponad dobę.

Kontrabanda w ciężarówce


W sumie w ciężarówce znajdowało się 600 tys. paczek papierosów o wartości blisko 9 mln zł. – Gdyby trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść 14,5 mln zł – podał Czarnecki.Kierowca został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące; śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Sokółce.

KAS przypomina, że za tak duży przemyt papierosów grozi mu kara pobawienia wolności do 10 lat.

Największy jak dotąd przemyt papierosów do Polski w ciężarówkach udaremniono na tym przejściu granicznym w lutym. KAS i Straż Graniczna zabezpieczyły we wspólnej akcji – w dwóch ciężarówkach wjeżdżających razem do kraju przez przejście w Kuźnicy – łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów. Deklarowanym ładunkiem miały być deski. Wartość tej kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. Gdyby ten towar trafił do nielegalnej sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej