RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dobry start”. ZUS przelał już prawie 240 mln zł

Wnioski o 300 plus można składać od 1 lipca tego roku (fot. PAP/Mateusz Marek; Shutterstock)
Wnioski o 300 plus można składać od 1 lipca tego roku (fot. PAP/Mateusz Marek; Shutterstock)

Blisko 240 mln zł trafiło na konta rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry start” – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Z pieniędzy skorzysta kilkaset tysięcy dzieci.

Program „Dobry Start”: Pierwsze przelewy już w tym tygodniu

Jeszcze w tym tygodniu na konta rodziców i opiekunów wpłyną wypłaty z programu „Dobry Start” – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski...

zobacz więcej

Wnioski o 300 Plus z programu „Dobry start” można składać od 1 lipca tego roku. W roku szkolnym 2021/2022 można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Jak przekazał ZUS od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie „Dobry start”, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli 1,7 mln wniosków.

Świadczenie bez względu na dochód


– To doskonały wynik, który pokazuje, że Polacy dobrze radzą sobie z załatwianiem różnych spraw online – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i dodaje, że pieniądze z programu na bieżąco trafiają do rodzin, bo ZUS sprawnie realizuje wypłatę świadczeń.

Z kolei szefowa ZUS podkreśla, że program „Dobry start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. – To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód – zaznacza prof. Uścińska.

Jak długo można liczyć na to wsparcie?


W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Prof. Uścińska poinformowała, że Zakład przelał już prawie 240 mln zł w ramach tego programu.

– Przy realizacji programu „Dobry start” również stawiamy na elektronizację oraz automatyzację. Pozwala to m.in. na odciążenie pracowników ZUS i na sprawną obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy – wskazuje prezes ZUS.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej