RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejni żołnierze zatrzymani w związku z korupcją w 6 Batalionie Dowodzenia w Krakowie

Żandarmi zatrzymali tym razem, aż ośmiu żołnierzy z 6. Batalionu (fot. ŻW)
Żandarmi zatrzymali tym razem, aż ośmiu żołnierzy z 6. Batalionu (fot. ŻW)

Funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali kolejnych ośmiu żołnierzy z 6. Batalionu Dowodzenia, których Prokuratura Okręgowa w Krakowie, podejrzewa o wręczanie łapówek dowódcy jednostki – ppłk. Marcinowi M. w zamian za skierowanie ich na misję do Kosowa w ramach PKW KFOR czy na kursy podoficerskie. 6. Batalion Dowodzenia w jest częścią elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Wysoko postawiony dowódca batalionu aresztowany pod zarzutem korupcji

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała dowódcę 6. batalionu dowodzenia w Krakowie, ppłk. Marcina M. – wynika z ustaleń portalu tvp.info. Tę informację...

zobacz więcej

Akcja żandarmerii miała miejsce w minioną środę. Na polecenie prokuratora z Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie, funkcjonariusze zatrzymali najpierw ośmiu, a potem jeszcze dwóch żołnierzy pełniących służbę w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Wszyscy są podejrzani o wręczanie łapówek, byłemu dowódcy tej jednostki – ppłk. Marcinowi M.

W zamian za korzyści majątkowe w wysokości kilku tysięcy złotych, podwładni ppłk M. mieli załatwiać sobie skierowanie na kursy podoficerskie czy wyjazdy na misję zagraniczną do Kosowa w ramach PKW KFOR. Prokuratura zapowiada, że dopiero w czwartek zapadną decyzje co do dalszych losów zatrzymanych żołnierzy.

Wyłudzili ponad 800 tys. zł, dostarczając armii mniej opału gorszej jakości

Pięć osób, w tym czterech byłych i obecnych pracowników 13. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu, zostało zatrzymanych przez policję w...

zobacz więcej

Dowódca w areszcie


Sam ppłk Marcin M. został zatrzymany 31 marca br. w zwiazku z zarzutami korupcji. Miał przyjąć łapówki w wysokości 10 tys. i 6 tys. zł w zamian za załatwienie służby w tej elitarnej jednostce. Ponadto zarzucono mu, że od listopada 2019 r. do lutego 2020 r. kilkudziesięciokrotnie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej samowolnie użył pojazdów służbowych do celów prywatnych. Ppłk Marcin M. przebywa w areszcie.

Kilka dni temu Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie aresztował innego żołnierza z 6. Batalionu Dowodzenia, podejrzanego o przestępstwa korupcyjne, zlecenie wzięcia udziału w pobiciu ustalonego żołnierza, utrudnianie postępowania przygotowawczego oraz oszustwo związane z wydatkowaniem środków publicznych z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczonych na nagrody dla żołnierzy.

6. Batalion Dowodzenia w Krakowie jest częścią elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, tzw. czerwonych beretów.

Major Wojska Polskiego podejrzany o wzięcie łapówki

Major Wojska Polskiego, cywilny pracownik armii i przedsiębiorca z Gorzowa Wielkopolskiego zostali zatrzymani przez żandarmerię za korupcję przy...

zobacz więcej

Prokuratura apeluje do innych żołnierzy batalionu o zgłoszenie się do śledczych, ponieważ zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu karnego, „nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej (jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej