Watykan uznał Narodową Radę Libijską

W oświadczeniu przypomniano, że Stolica Apostolska nawiązując relacje dyplomatyczne uznaje państwa, a nie rządy (fot.PAP/EPA)

Stolica Apostolska uznała powstańczą Narodową Radę Libijską jako „legalnego reprezentanta narodu libijskiego” - ogłosiło watykańskie biuro prasowe w czwartek, w dniu śmierci Muammara Kadafiego.

„Wraz ze śmiercią pułkownika Kadafiego zamyka się zbyt długa i tragiczna faza krwawej walki, by obalić surowy i opresyjny reżim” - podkreślono w wydanym komunikacie. „To dramatyczne wydarzenie zobowiązuje jeszcze raz do refleksji nad ceną olbrzymiego cierpienia ludzkiego, towarzyszącego ustanawianiu i upadkowi każdego systemu, który nie jest oparty na poszanowaniu godności osoby ludzkiej, lecz na dominującym umacnianiu władzy” - stwierdził Watykan w oświadczeniu.

„Należy teraz życzyć sobie, by oszczędzając narodowi libijskiemu dalszej przemocy, wynikającej z chęci odwetu czy zemsty, nowi rządzący mogli jak najszybciej podjąć konieczne dzieło zaprowadzania pokoju i odbudowy, w duchu włączenia wszystkich, na fundamencie sprawiedliwości i prawa, a także, by wspólnota międzynarodowa zaangażowała się w hojną pomoc przy odbudowie kraju” - głosi watykański komunikat.

Watykan zapewnił, że tamtejsza wspólnota katolicka będzie wnosić swój wkład, zwłaszcza w dziedzinie pomocy charytatywnej oraz medycznej, zaś Stolica Apostolska zaangażuje się wykorzystując ”dostępne narzędzia na polu relacji międzynarodowych, w duchu krzewienia sprawiedliwości i pokoju”.

W dalszej części oświadczenia przypomniano, że Stolica Apostolska nawiązując relacje dyplomatyczne uznaje państwa, a nie rządy. „Dlatego nie uznała dotychczas Narodowej Rady Libijskiej jako rządu Libii. W związku z tym, że Narodowa Rada Libijska już osiadła faktycznie w Trypolisie, Stolica Apostolska uznaje ją za legalnego reprezentanta narodu libijskiego, zgodnie z prawem międzynarodowym” - oświadczył Watykan.

Poinformował następnie, że Stolica Apostolska nawiązała już wcześniej kontakty z nowymi władzami Libii. „Przy okazji różnych spotkań obie strony położyły nacisk na znaczenie relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Libią.

Stolica Apostolska miała też możliwość zapewnienia o wsparciu dla narodu libijskiego i transformacji. Życzyła nowym władzom sukcesów w odbudowie kraju” - stwierdzono w komunikacie. Mowa jest w nim też o tym, że „rządzący nową Libią wyrazili uznanie dla apeli humanitarnych” Benedykta XVI i zaangażowania Kościoła w tym kraju.

źródło:

Zobacz więcej