RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Cyberatak na komunikator internetowy. Wśród poszkodowanych są politycy

Cyberatak na użytkowników aplikacji LINE na Tajwanie (fot. Igor Golovniov/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)
Cyberatak na użytkowników aplikacji LINE na Tajwanie (fot. Igor Golovniov/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Najpopularniejszy komunikator internetowy na Tajwanie – LINE został zaatakowany przez hakerów – poinformowały tajwańskie władze. Wśród poszkodowanych użytkowników znajduje się ok. 100 osób publicznych, w tym politycy partii rządzącej.

Cyberataki na platformy do zdalnego nauczania. Mają za nimi stać Rosja i Chiny

Francuskie platformy edukacyjne, wykorzystywane do zdalnego prowadzenia lekcji w szkołach ze względu na ograniczenia związane z pandemią...

zobacz więcej

Japońska aplikacja na telefon i komputer LINE jest najbardziej popularnym komunikatorem na Tajwanie, świadczy również usługi bankowości online i działa jako platforma informacyjna.

Od rozpoczęcia działalności na Tajwanie w 2011 roku aplikacja przyciągnęła ponad 21 milionów użytkowników, przy czym ludność Tajwanu to prawie 24 miliony.

Cyberatak na konta agencji rządowych i polityków


Według tajwańskiego dziennika „Liberty Times” ponad 100 zaatakowanych użytkowników to agencje rządowe, politycy rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), w tym osoby z otoczenia prezydent Caj Ing-wen, poza tym wojskowi, burmistrzowie miast i samorządowcy.

Microsoft oskarża Chiny o cyberataki na skrzynki pocztowe

Microsoft oskarża hakerów należących do wspieranej przez chiński rząd grupy cyberszpiegowskiej Hafnium o ataki na oprogramowanie serwera pocztowego.

zobacz więcej

LINE stanowi główne narzędzie komunikacyjne w codziennym życiu Tajwańczyków, co więcej jest często używany do półoficjalnej korespondencji pomiędzy urzędnikami i instytucjami.

Operator LINE potwierdził w oświadczeniu, że rzeczywiście doszło w ostatnim czasie do cyberataku. Po jego wykryciu zastosowano dodatkowe środki bezpieczeństwa i przekazano sprawę organom ścigania. Nie ujawniono jednak, jak wielu użytkowników dotknął ten atak. Według „Liberty Times” był on bardzo precyzyjny, najprawdopodobniej przeprowadzony przez zawodowych hakerów.

Zobacz także: Atak hakerski na fiński parlament


Deputowany DPP Lo Czih-czeng stwierdził, że hakerzy ewidentnie obrali sobie za cel tajwańskich polityków i bezpieczeństwo narodowe Tajwanu. Dodał, że niewykluczone, iż za atakiem stali hakerzy z Chin.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej