RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Skała warta fortunę. Jest wypełniona szafirami

Skała jest pełna szafirów gwiaździstych (fot. Wiki/Daniel Torres, Jr.)
Skała jest pełna szafirów gwiaździstych (fot. Wiki/Daniel Torres, Jr.)

Na Sri Lance znaleziono największe na świecie nagromadzenie szafirów w jednej skale. Ważący 510 kg kamień może być wart nawet 100 mln dolarów.

Rekordowa cena za kiść winogron wielkości piłeczek pingpongowych

W Japonii padł kolejny rekord ceny owoców. Przedsiębiorca z Tajwanu zapłacił 1,4 mln jenów (prawie 50 tys. zł) za. Każde jej grono jest wielkości...

zobacz więcej

Odkrycia dokonali robotnicy kopiący studnię na tyłach domu w mieście Ratnapura. Właściciel terenu, pan Gamage, handluje kamieniami szlachetnymi. O znalezisku poinformował lokalne władze.

Oczyszczenie, analiza i certyfikacja skały nazwanej „Serendepity Stone” (Kamień Szczęśliwy traf) trwały rok. W trakcie tych czynności niektóre drogocenne kamienie odpadły – ich analiza wykazała, że to wysokiej jakości szafiry gwiaździste.

Miasto kamieni szlachetnych


BBC wskazuje, że Ratnapura oznacza w języku syngaleskim „Miasto kamieni szlachetnych”. Już w przeszłości znajdowano tutaj cenne kamienie. Sri Lanka jest czołowym światowym eksporterem szafirów i innych kamieni szlachetnych, a Ratnaputra to stolica kamieni szlachetnych tego kraju. W ubiegłym roku eksport kamieni szlachetnych przyniósł Sri Lance około pół miliarda dolarów. – Znalezisko na podwórku Gamage to niezwykły okaz. Nigdy nie widziałem tak dużego. Powstał prawdopodobnie przed 400 milionami lat – ocenił gemolog doktor Gamini Zoysa.

Zdaniem ekspertów, choć w skale znajduje się wyjątkowo dużo szafirów, kamienie w jej wnętrzu mogą nie być tak wysokiej jakości, jak te widoczne na zewnątrz. Gamage wskazał, że chce zainteresować skałą jakieś muzeum lub prywatnego kolekcjonera.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej