RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Joe Biden przyjął Swiatłanę Cichanouską w Białym Domu

Joe Biden wyraził  poparcie dla Białorusinów w ich walce o demokrację (fot. tt/@POTUS)
Joe Biden wyraził poparcie dla Białorusinów w ich walce o demokrację (fot. tt/@POTUS)

Prezydent USA Joe Biden poinformował na Twitterze, że spotkał się w środę w Białym Domu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Wyraził też poparcie dla Białorusinów w ich walce o demokrację.

Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

Agencja Associated Press podała, że USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Z kolei amerykańskie media donoszą...

zobacz więcej

„Tego poranka miałem zaszczyt spotkać się (ze Swiatłaną Cichanouską) w Białym Domu. Stany Zjednoczone wspierają naród białoruski w jego staraniach o demokrację i prawa człowieka” – napisał Joe Biden .

Swój wpis na Twitterze dotyczący spotkania zamieściła także Białorusinka.

„Dziękuję (panie prezydencie) za potężny znak solidarności z milionami nieustraszonych Białorusinów, którzy pokojowo walczą o swoją wolność. Dziś Białoruś jest na froncie walki między demokracją i autokracją” – napisała Cichanouska. „Świat jest z nami. Białoruś będzie historią sukcesu” – dodała liderka tamtejszej opozycji.

Doradca Cichanouskiej Franak Wiaczorka stwierdził, że to „pierwszy raz w historii, kiedy białoruski przywódca został przyjęty w Waszyngtonie na tak wysokim szczeblu”.

Miało nie dojść do spotkania?


Spotkanie Cichanouskiej z prezydentem USA było nieoczekiwane i nie figurowało w oficjalnym kalendarzu Bidena. Choć początkowo ich rozmowy były planowane na ubiegły tydzień, do spotkania wówczas nie doszło, ale opozycjonistka sugerowała m.in. w wypowiedziach dla PAP, że do niego jednak dojdzie. Po wizycie w Waszyngtonie udała się w ubiegłym tygodniu do Nowego Jorku, spotykając się m.in. z dyplomatami państw będących w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wcześniej w Waszyngtonie Swiatłana Cichanouska spotkała się m.in. z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem, doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivanem oraz z senatorami i kongresmenami z obydwu partii. Powiedziała też PAP, że rezultatem jej wizyty będzie „silna i praktyczna odpowiedź na działania (Alaksandra) Łukaszenki”, sugerując nałożenie przez władze USA kolejnych sankcji na białoruski reżim.

W dalszej części pobytu w USA, Cichanouska ma odwiedzić jeszcze Los Angeles i San Francisco. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej