RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kiedy mogą zostać przyjęte projekty Polskiego Ładu? Rzecznik rządu podał terminarz

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy zdeterminowani, by większość projektów ustaw z Polskiego Ładu mogła trafić najpóźniej we wrześniu pod obrady Sejmu, aby możliwie szybko były przyjęte i mogły wejść w przyszłym roku w życie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, w środę premier rozmawiał z ministrami: zdrowia Adamem Niedzielskim, infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, finansów Tadeuszem Kościńskim oraz rodziny Marleną Maląg o realizacji Polskiego Ładu.

Kapitał opiekuńczy już od stycznia. Projekt ustawy w ramach Polskiego Ładu

Postępują prace nad projektami ustaw dotyczącymi polityki prorodzinnej w ramach Polskiego Ładu. Jak poinformowała szefowa resortu rodziny i...

zobacz więcej

Müller powiedział na briefingu prasowym po tych spotkaniach, że rząd chce, by kluczowe projekty związane z Polskim Ładem zostały przyjęte jeszcze w tym roku, tak aby większość z nich mogła zacząć obowiązywać od przyszłego roku.

Jak poinformował rzecznik rządu, podczas środowego spotkania z ministrem zdrowia oprócz kwestii związanych z programem Profilaktyka 40 plus, który już obowiązuje, poruszono temat aktualnej sytuacji epidemicznej i programu szczepień.

Dodał, że spotkanie, w którym wziął udział również szef KPRM Michał Dworczyk, trwało godzinę. Poruszono też tematy przeglądu możliwości szpitali przed ewentualną czwarta falą epidemii koronawirusa oraz możliwości dalszych zachęt do szczepień. Müller dodał, że te narzędzia zachęcające do szczepień zostaną przedstawione na koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jak przekazał Müller premier spotkał się także m.in. z ministrem finansów „w celu omówienie aktualnych konsultacji społecznych, które rozpoczęły się w zakresie reformy systemu podatkowego”. Zapowiedział, że w najbliższym czasie bardzo mocno włączone w konsultacje zostaną wszystkie środowiska zainteresowane projektem zmian.

W poniedziałek resort finansów udostępnił projekt przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Główne jego elementy to podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys., wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego i podatkowy restart gospodarki. Zmiany zakładają też wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od podatku.

– Najbliższy czas będzie przeznaczony na konsultacje społeczne. Zresztą też zapadła kierunkowa decyzja, żeby te konsultacje, gdy będzie to tylko niezbędne przedłużyć. One aktualnie są dwutygodniowe, ale najprawdopodobniej zostaną przedłużone do pięciu tygodni, tak aby wszyscy przedstawiciele różnych środowisk mogli się wypowiedzieć – powiedział rzecznik rządu.

„Takiej obniżki nie było w historii wolnej Polski”. Buda o podatkach w Polskim Ładzie

9 mln osób przestanie w ogóle płacić podatek dochodowy, 90 proc. emerytów będzie miało emerytury bez podatku – wynika z założeń tzw. Polskiego...

zobacz więcej

Według niego większość projektów ustaw, które są kluczowe dla Polskiego Ładu, już w tej chwili są wpisane do wykazu legislacyjnych prac rządu. – Te duże, kluczowe, jak system podatkowy, jak kapitał opiekuńczy, są przedmiotem konsultacji społecznych – zaznaczył Müller.

– Jest nasza jasna determinacja, aby większość z tych projektów mogła trafić najpóźniej we wrześniu do obrad sejmowych, aby możliwie szybko były przyjęte i mogły wejść w przyszłym roku w życie – dodał.

Rzecznik rządu poinformował, że wśród tematów rozmów premiera z ministrem infrastruktury były program budowy dróg krajowych, mechanizm związany z finansowaniem tego programu, który ma zostać wkrótce „przedstawiony w zaktualizowanej formule”, a z minister Marleną Maląg omówiono kwestie związane z kapitałem opiekuńczym, a także z polityką mieszkaniową, budową żłobków i przedszkoli.

Przeczytaj też: Sondaż: nawet ponad 80 proc. poparcia dla rozwiązań Polskiego Ładu

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej