RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd: Premier nie musi przepraszać b. posła. Nazwał go pijakiem i złodziejem

Czescy politycy nie szczędzą sobie soczystych epitetów (fot. T.Tkacik/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)
Czescy politycy nie szczędzą sobie soczystych epitetów (fot. T.Tkacik/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Premier Andrej Babisz nie musi przepraszać byłego posła i byłego ministra finansów Miroslava Kalouska za nazwanie go pijakiem i złodziejem podczas debaty w Izbie Poselskiej – zdecydował w środę sąd w Pradze. Zdaniem sądu premier wykonywał swoje obowiązki.

Pozwany wygłosił swoje oświadczenia w parlamencie, który zapewnia maksymalny poziom wolności słowa – powiedziała sędzia Simona Kaczerova i dodała, że wypowiedzi były związane z wykonywaniem uprawnień premiera.

Babisz w 2018 r. podczas debaty w Izbie Poselskiej, w której Miroslav Kalousek zasiadał do stycznia 2021 r., ostro zaatakował byłego ministra finansów i byłego lidera konserwatywnej partii TOP09 (Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09). M.in. powiedział, że Kalousek defraudował pieniądze w Ministerstwie Obrony i zabił ludzi przez zakup wadliwych spadochronów. Polityk był w latach 90. XX w. wiceministrem obrony. Premier nazwał też Kalouska „pijakiem” i „złodziejem złodziejskim”.

Kalousek wystąpił z pozwem i domagał się przeprosin. Pierwsza rozprawa zakończyła się jego sukcesem. Sąd nakazał Babiszowi przeprosiny na forum Izby Poselskiej. W wyniku apelacji sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. Kaczerova, ogłaszając wyrok, stwierdziła, że premier został sprowokowany do ostrej wypowiedzi przez wcześniejsze wystąpienie Kalouska.

W reakcji na wyrok były polityk napisał na Twitterze, że się nie podda. Babisz ze swojej strony powiedział dziennikarzom, że nie zamierza przepraszać Kalouska. Stwierdził, że jednym z powodów, dla których założył ruch antykorupcyjny ANO, był „symbol korupcji - pan Kalousek”. Dodał, że nic się nie zmieniło w tej kwestii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej