RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Spłonął kościół w Glasgow, nazywany polskim kościołem [WIDEO]

Pożar kościoła w Glasgow (fot. tt/@BOYGEEKDRONE)
Pożar kościoła w Glasgow (fot. tt/@BOYGEEKDRONE)

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Pożar w kościele w Białymstoku. Do akcji wysłano 18 zastępów straży pożarnej

Pożar wybuchł na dachu kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego. Na miejscu pracowało 18 zastępów straży pożarnej. Parafia poinformowała, że kościół...

zobacz więcej

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków. Jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych nagrań w mediach społecznościowych, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

„Zniszczenie kościoła św. Szymona będzie ciosem dla ludzi nie tylko w zachodniej części Glasgow, ale też znacznie dalej. Choć niewielki rozmiarem, kościół św. Szymona był często odwiedzany i stanowił duchowy dom polskiej społeczności na zachodzie Szkocji, która założyła tam sanktuarium. Kościół św. Szymona był bardzo kochanym punktem na mapie” – oświadczyła katolicka archidiecezja Glasgow.

Związki kościoła św. Szymona w Glasgow z Polakami


Zbudowany w 1858 r. kościół św. Szymona był trzecią najstarszą świątynią katolicką na terenie archidiecezji Glasgow. Jego związki z Polską sięgały II wojny światowej, gdy zaczęli do niego uczęszczać stacjonujący w pobliskich koszarach żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od tego czasu nazywany był polskim kościołem, a wojenne związki z Polską upamiętnione zostały na tablicy na fasadzie budynku.

Ogień w kościele w Lublinie. „Chwilę przed pożarem ktoś stamtąd wychodził”

Pożar w parafii św. Krzyża w Lublinie przy ul. Pogodnej 7. – Podejrzewamy podpalenie – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info st. kpt. mgr inż....

zobacz więcej

Po wojnie pozostał on centrum duchowym polskiej społeczności w Glasgow, także po tym, gdy od 2004 r. do Szkocji napłynęła fala emigrantów zarobkowych z Polski. W każdą niedzielę była tam odprawiana msza święta po polsku.

„Niezwykle smutna wiadomość z dziś rana. Kościół św. Szymona był w sercu naszej polskiej społeczności z cotygodniowymi polskimi nabożeństwami. Będzie nam go bardzo brakowało” – oświadczył w mediach społecznościowych pobliski Polski Klub im. Sikorskiego.

Zobacz także: Nieznani sprawcy sprofanowali „polski” kościół w Glasgow


Wyrazy solidarności z polską społecznością przekazali m.in. minister zdrowia w szkockim rządzie Humza Yousaf oraz lider szkockiej gałęzi Partii Pracy Anas Sarwar.
Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej