RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Handel fałszywymi dyplomami? MEiN zwróci się do rektora o wyjaśnienie

MEiN chce wyjaśnień ws. domniemanych fałszywych dyplomów na uczelni w Łodzi (fot. Shutterstock/Studio Romantic)
MEiN chce wyjaśnień ws. domniemanych fałszywych dyplomów na uczelni w Łodzi (fot. Shutterstock/Studio Romantic)

Ministerstwo Edukacji i Nauki zwróci się z pismem do rektora Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi o wyjaśnienie sprawy oraz z przypomnieniem, że w gestii rektora leży powinność unieważnienia dyplomów pozyskanych z naruszeniem prawa – zapowiedział wiceszef resortu Włodzimierz Bernacki po ujawnieniu informacji dotyczących domniemanego handlu fałszywymi dyplomami. Rektorem tej szkoły jest dr hab. Urszula Anna Domżał.

Profesor zatrzymany w Gdańsku. Sprzedawał dyplomy za grube pieniądze

Policjanci z wydziału ds. zwalczania korupcji z Gdańska zatrzymali w trakcie przyjmowania łapówki 63-letniego nauczyciela akademickiego. Mężczyzna...

zobacz więcej

Portal Onet.pl poinformował w środę, że prokuratura w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie handlu podrabianymi dyplomami studiów, a główny podejrzany, naukowiec Zbigniew D. przyznał się do winy. Jak napisano, w jego telefonie odnaleziono zdjęcia świadectw i dyplomów wystawionych na nazwiska czołowych polskich piłkarzy, m.in. Roberta Lewandowskiego, Arkadiusza Milika, Piotra Świerczewskiego i Jacka Góralskiego.

„Z materiałów zabezpieczonych przez śledczych wynika, że Zbigniew D. miał przygotowany dyplom magisterski z 2018 r. dla Roberta Lewandowskiego z pieczątką Uczelni Nauk Społecznych oraz podpisem żony doktora D. Proponował także piłkarzowi i jego żonie uzyskanie dyplomu MBA bez uczestnictwa w zajęciach” – napisał portal.

Onet.pl przekazał, że „ani policja, ani prokuratura nie przesłuchały dotąd nikogo z piłkarzy ani żadnej znanej postaci spośród osób przewijających się w korespondencji dr. Zbigniewa D”. Śledztwo gdańskiej prokuratury i tamtejszej Komendy Wojewódzkiej Policji zostało niedawno przedłużone do końca października br.

KAS przejęła fałszywy dyplom i nielegalne automaty do gier w pięciu powiatach

W ostatnich tygodniach opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli 39 nielegalnych automatów do gier oraz podrobiony dyplom...

zobacz więcej

„Ministerstwo Edukacji i Nauki zwróci się z pismem do rektora Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi o wyjaśnienie sprawy oraz przypomnienie, że w gestii rektora leży powinność unieważnienia tych dyplomów, które zostały pozyskane w nieuczciwy sposób, z naruszeniem reguł i zasad” – zapowiedział Bernacki.

Jak zaznaczył, „wydawanie dyplomów leży w gestii uczelni”. „Jeśli rektor będzie miał informacje, że te dyplomy zostały wydane w nieuczciwy sposób, to powinien działać od razu i natychmiast” – dodał wiceminister. Bernacki podkreślił, że „jeśli rektor UNS nie podejmie takich działań, to ministerstwo wystąpi z działaniami dyscyplinującymi, a więc postawienia rektora przed Komisją Dyscyplinarną przy Ministrze Edukacji i Nauki”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wg Onet.pl Zbigniew D. był kanclerzem prywatnej Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi. Z tą szkołą mają być także związani najbliżsi dr. D. „Rektorem uczelni jest jego żona Urszula, zaś w szkole pracują także jego dwaj synowie — Piotr jest kanclerzem, a Karol, w przeszłości bramkarz piłkarski, pracuje w uczelnianej administracji” – napisano.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej