RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Brytyjska organizacja: Twitter nie reaguje na antysemickie wpisy

Z 1000 antysemickich wpisów tylko 40 proc. uznano za łamiące zasady Twittera (fot. Shutterstock/Sattalat Phukkum)
Z 1000 antysemickich wpisów tylko 40 proc. uznano za łamiące zasady Twittera (fot. Shutterstock/Sattalat Phukkum)

Brytyjska organizacja pozarządowa Campaign Against Antisemitism, która miała we współpracy z Twitterem walczyć z antysemickimi wpisami, zarzuca platformie społecznościowej „brak działań”. Twierdzi, że z 1000 antysemickich wpisów tylko 40 proc. uznano za łamiące zasady Twittera.

Semeniuk o zachowaniu Izraela: Nie będzie zgody na zmianę definicji Holocaustu

To jest gra międzynarodowa; chodzi o podsycanie konfliktu międzynarodowego, osłabianie Polaków – pokazywanie, że są antysemitami – stwierdziła w...

zobacz więcej

Jak podał serwis BBC, nie po raz pierwszy zwraca się uwagę platformie na nieadekwatne przeciwdziałanie wpisom szerzącym nienawiść. W zeszłym roku zarzucono Twitterowi brak szybkiej reakcji na antysemickie posty publikowane przez gwiazdę muzyki Grime Wileya.

Po tym incydencie Twitter nawiązał współpracę z Campaign Against Antisemitism (CAA), żeby usprawnić zapobieganie treściom antysemickim. Organizacja twierdzi jednak, że niewiele się zmieniło, jako przykład podała, że w grudniu jednego dnia wykryto kilka postów wychwalających Hitlera, negujących Holokaust oraz oskarżających Żydów o kontrolowanie rządu. Pod koniec 2020 r. CAA zgłosiło Twitterowi 239 postów, z czego 43 uznano za łamiące zasady platformy.

CAA zarzuciła także, że miały odbywać się comiesięczne spotkania z przedstawicielami Twittera, które wstrzymano po pierwszym zebraniu, zaś firma „ucięła kontakt”. „Skoro Twitter wykorzystał nas jako listek figowy zakrywający jego brak działań, odsłaniamy prawdę o firmie. Jest jasne, że nie jest ani zdolna do tego, ani zainteresowana tym, żeby walczyć z antysemityzmem i ta rola powinna przypaść niezależnemu organowi” – powiedział rzecznik prasowy organizacji Stephen Silverman.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twitter odmówił BBC bezpośredniego komentarza na temat tej sprawy, jednak firma zaznaczyła, że: zakazuje szerzenia antysemityzmu podobnie jak innych form nienawiści; poszerzyła definicję języka dehumanizującego; dodała nowe zasady dotyczące postów zachęcających do nękania lub przemocy oraz podejmuje „agresywniejsze” działania w usuwaniu wpisów zaprzeczających aktom przemocy takim jak ludobójstwo czy masowe strzelaniny.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej