RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje aktorka Barbara Połomska. Zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach

Barbara Połomska (fot. Forum/Michal Tulinski)
Barbara Połomska (fot. Forum/Michal Tulinski)

Nie żyje wybitna aktorka teatralna Barbara Połomska. Była przez ponad 60 lat związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach. Odeszła w wieku 87 lat.

Nie żyje znany aktor Jan Pęczek

Nie żyje aktor Jan Pęczek, znany m.in. z serialu TVP „Barwy Szczęścia”. Miał 71 lat. Zmarł po długiej i nieuleczalnej chorobie. O śmierci aktora...

zobacz więcej

O śmierci Połomskiej poinformowano na stronach Teatru Powszechnego w Łodzi. Aktorka zmarła w środę 28 lipca.

Barbara Połomska urodziła się 9 stycznia 1934 roku i była gwiazdą polskiego kina lat 60. i 70. Grała główne role kobiece w filmach „Eroica”, „Zezowate szczęście” i „Inspekcja pana Anatola”. Na dużym ekranie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, występując w filmach „Opowieść atlantycka” Wandy Jakubowskiej i „Godzina nadziei” Jana Rybkowskiego.

Po ukończeniu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w roku 1956 podjęła pracę w Teatrze Powszechnym w Łodzi, z którym zawodowo związana była do śmierci.

Na scenie Teatru Powszechnego zadebiutowała w 1957 roku rolą Elizy w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa. Wielkim sukcesem była także jej rola Elizy w „My Fair Lady” w reżyserii Romana Sykały.

Grała w wielu filmach m.in. w „Skarbie kapitana Martensa” Jerzego Passendorfera, „Eroice” Andrzeja Munka, „Ósmym dniu tygodnia” Aleksandra Forda, „Inspekcji pana Anatola” Jana Rybkowskiego, „Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka, „Dwóch żebrach Adama“ Janusza Morgensterna, „Matce królów” Janusza Zaorskiego czy „Dziejach mistrza Twardowskiego” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego; oraz serialach m.in. „Kapitan Sowa na tropie”, „Piąta strona świata”, „Sposób na Piotrusia”.

W 2020 roku Połomska została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej