RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Szef polskiego MSZ o reparacjach: Reakcja Niemiec „zasadniczo otwarta”

Wizyta ministra Raua w Berlinie (fot. PAP/Leszek Szymański)
Wizyta ministra Raua w Berlinie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Pytany na konferencji prasowej m.in. o kwestie reparacji wojennych Niemiec dla Polski odpowiedział: „Dla rządu, który reprezentuję, ta sprawa bynajmniej zamknięta nie jest”.

Reparacje od Niemców. Zwolennicy KO są przeciw

Zdecydowana większość badanych uważa, że Niemcy powinny wypłacić Polsce reparacje wojenne – wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie...

zobacz więcej

– Podkreślałem to w czasie rozmów z moim niemieckim odpowiednikiem panem ministrem Heiko Maasem, a dzisiaj także miałem okazję te kwestie podnieść – zapewnił Rau.

– Nie kryję, że podniesienie tego tematu spotkało się niekiedy z żywą i zasadniczo otwartą reakcją niektórych rozmówców – powiedział minister.

– Natomiast nie spotkałem się dzisiaj z takim zaprzeczeniem, że ta kwestia po prostu nie istnieje. Tak więc stosunek moich rozmówców jest zróżnicowany i na pewno daje podstawy do rozpoczęcia procesu dalszych ustaleń – stwierdził Rau.

Minister poinformował również, że wtorkowe rozmowy w Berlinie dotyczyły także spraw Polaków w Niemczech. Rozmawiano również o upamiętnieniu polskich ofiar z okresu II wojny światowej i kwestii lokalizacji poświęconego im miejsca pamięci w stolicy Niemiec.

Rau przekazał, że został zapytany o polską perspektywę dotyczącą miejsca lokalizacji. – Osobiście podobałoby mi się usytuowanie miejsca pamięci w Tiergarten przy Urzędzie Kanclerskim – odpowiedział szef polskiej dyplomacji na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej