RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Autonomiczne roboty z kamerami będą jeździć wśród ludzi po chodnikach

Roboty wśród ludzi (fot. Shutterstock/fotografkr)
Roboty wśród ludzi (fot. Shutterstock/fotografkr)

Władze Korei Południowej dały w środę zielone światło na próby autonomicznych robotów zaopatrzonych w kamery, na chodnikach wśród przechodniów. Ma to pomóc w rozwoju nowych technologii, z których rząd chce uczynić motor napędowy gospodarki – podała agencja Yonhap.

Bajki robotów w rzeczywistości. Nietypowa obsługa hotelu

W centrum portugalskiego Porto rozpoczął działalność hotel, w którym obsługą gości zajmują się roboty. Roznoszą między innymi czyste ręczniki.

zobacz więcej

„Oczekuje się, że najnowszy program pilotażowy pomoże ożywić miejscową branżę logistyki opartej na robotach. Przyczyni się też do opracowania przepisów związanych z samojezdnymi robotami w przyszłości” – napisało w komunikacie południowokoreańskie ministerstwo handlu, przemysłu i energii.

Dotychczas jeżdżące roboty nie miały w Korei Płd. wstępu na chodniki, ponieważ zgodnie z przepisami uznawane były za samochody. Z powodu obaw o kwestie prywatności nie mogły też posiadać kamer – wyjaśnia Yonhap.

Antyutopijne wizje przyszłości


Małe roboty dostawcze wpuszczono wcześniej w tym roku na chodniki w niektórych miejscach USA, a w stanie Pensylwania zaczęto je prawnie traktować jako „pieszych” – informował w marcu portal Axios. Część komentatorów wiązała to z antyutopijnymi wizjami przyszłości, w której ludzie na swojej drodze będą musieli wymijać ciężkie, pędzące maszyny.

Władze Korei Płd. zaczęły w 2019 roku znosić przepisy uznawane za przesadnie surowe, by otworzyć nowe możliwości biznesowe i „wejść głębiej w czwartą rewolucję przemysłową” – pisze Yonhap. W środę zatwierdzono również projekt związany z pociągami napędzanymi wodorem.

W ubiegłym roku prezydent Korei Płd. Mun Dze In ogłosił plan „Nowego Zielonego Ładu”, zgodnie z którym kraj ma do 2025 roku przeznaczyć 114 bln wonów (376 mld zł) z funduszy publicznych na rozwój ekologicznych branż przemysłu. Wśród 10 kluczowych sektorów w planie wymieniono pojazdy przyszłości.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej