RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zlikwidowano kanał przemytniczy. Towar szedł w podwójnych dachach ciężarówek

Do przemytu używano ciężarówek z podwójnymi dachami  (fot. KAS)
Do przemytu używano ciężarówek z podwójnymi dachami (fot. KAS)

Przerzucali nielegalne papierosy z Ukrainy i Rumuni do Polski, Niemiec i krajów Beneluksu. Podczas nalotu na grupę funkcjonariusze KAS i SG jednocześnie weszli do kilku miejsc w woj. śląskim i podkarpackim. Wpadły cztery osoby, w tym herszt bandy. Wszyscy mieli po kilka paszportów różnych narodowości – dowiedział się portal tvp.info.

Podwójna podłoga tira kryła nielegalny nadbagaż

Ukraiński kierowca wiózł do Polski płytki ceramiczne. Okazało się jednak, że to niejedyny ładunek jego tira. W skrytce pod podłogą funkcjonariusze...

zobacz więcej

Łańcuch zdarzeń zakończony spektakularną akcją służb zapoczątkowała wpadka do której doszło w Dorohusku – w lutym 2021 roku. Lubelska KAS przechwyciła wówczas 27 tys. paczek papierosów. Od tamtej pory deptano po piętach członkom grupy rozpoznając jej skład i sposób działania, wykorzystywane pojazdy oraz miejsca załadunków i dostaw. Po drodze przejęto kolejne przerzuty. Ponad 140 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ok. 2 mln zł. Śledczy ustalili, że grupa używała kilkunastu przerobionych dostawczaków do 3,5 tony. We wszystkich skonstruowano podwójny dach, który był skrytką na kontrabandę.

Na początku lipca 2021 r. KAS i SG przystąpiły do zmasowanego działania. Służby weszły jednocześnie do kilku miejsc w woj. śląskim i podkarpackim. Zatrzymania miały miejsce także na trasie, na gorącym uczynku. Wpadły cztery osoby, obywateli Ukrainy i Rumunii, w tym głównego organizatora przestępczego procederu. Wszyscy mieli po kilka paszportów na różne nazwiska i narodowości.

– Ustalono, że grupa przestępcza działała w okresie od grudnia 2020 r. do lipca 2021 r – mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie. Papierosy szły z Ukrainy i Rumuni do Polski, Niemiec i Krajów Beneluksu.

Dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
(fot. KAS)
(fot. KAS)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej