RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pandemia i wyższe płace odbiły się na saksach

Rynek jest trudniejszy, a pozyskanie kandydata do pracy za granicą jest droższe (fot. Shutterstock/NomadWarrior)
Rynek jest trudniejszy, a pozyskanie kandydata do pracy za granicą jest droższe (fot. Shutterstock/NomadWarrior)

O 15 proc. spadła w ub.r. liczba pracowników wysłanych za granicę przez agencje zatrudnienia. Teraz może ich zatrzymać w kraju odbicie na rynku pracy – pisze w środowym wydaniu „Rzeczpospolita”.

16 tysięcy firm w Polsce ma ukraińskich właścicieli

W Polsce jest obecnie 16 tysięcy firm, których właścicielem albo współwłaścicielem jest osoba z Ukrainy – powiedział we wtorek ambasador Ukrainy w...

zobacz więcej

O bardzo konkurencyjnym rynku – jak czytamy na łamach „Rz” – mówią dzisiaj już nie tylko agencje zatrudnienia szukające kandydatów do pracy w krajowych firmach. Muszą o nich bardziej zabiegać (szczególnie o fachowców) również firmy wysyłające Polaków do pracy na Zachodzie, gdzie sezonowe odbicie wywołało w ostatnich miesiącach wysyp ofert zatrudnienia.

„Rynek jest trudniejszy, a pozyskanie kandydata do pracy za granicą jest droższe niż wcześniej. Teraz pracownicy są świadomi swoich wyborów, dłużej podejmują decyzję o wyborze oferty, a także dokładniej sprawdzają agencje” – twierdzi, cytowany przez gazetę, Mikołaj Śliwiński, menedżer odpowiedzialny za międzynarodowe rekrutacje w agencji zatrudnienia Otto Work Force, która jest jednym z największych w Polsce graczy na rynku sezonowych prac w Holandii i w Niemczech.

Najpopularniejszy kraj zarobkowy


Z kolei Ewa Klimczuk, dyrektor biznesu Gi Group przyznaje, że osoby o ugruntowanej sytuacji zawodowej i z satysfakcjonującym wynagrodzeniem są obecnie mniej skłonne do wyjazdu. Ten trend widzimy np. w naszych rekrutacjach do Czech – wskazuje. Według niej zmniejszyła się też liczba osób, które są teraz gotowe wyjechać za granicę, by opiekować się osobami starszymi lub chorymi.

„Ten spadek – jak czytamy – odczują Niemcy, gdzie Polki były filarem usług opiekuńczych dla seniorów (co prawda wakaty w tej branży zaczynają wypełniać imigrantki z Ukrainy). Po tym, jak Wielka Brytania zdecydowała się na wyjście z Unii, Niemcy wróciły na czoło listy najbardziej popularnych kierunków zarobkowych migracji Polaków, które jednak w zeszłym roku znacząco ograniczyła pandemia i wymuszone przez nią restrykcje sanitarne, w tym kwarantanny” – pisze „Rz”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej