RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chmura zanieczyszczeń z Niemiec dotrze do Polski. Komunikat IMGW

Po eksplozji w fabryce chemicznej w niemieckim Leverkusen smuga zanieczyszczeń przemieszcza się na wschód. Jak pokazują prognozy trajektorii cząstki, czyli przemieszczania się powietrza, powietrze znad rejonu eksplozji kieruje się bardziej na północ, w kierunku Bałtyku, a to oznacza, że powinno ominąć Polskę.

Niemcy. Eksplozja w zakładach chemicznych Bayera [WIDEO]

W niemieckich zakładach chemicznych Bayera w Leverkusen koło Kolonii doszło do potężnej eksplozji. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ciężko ranne,...

zobacz więcej

We wtorek w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowym w Leverkusen na zachodzie Niemiec doszło do wybuchu i pożaru. Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych. Zaginionych jest pięciu pracowników.

Do potężnej eksplozji, która wywołała pożar w położonym na terenie parku składzie odpadów, doszło o godz. 9.40. Wybuch słychać było w promieniu 10 kilometrów. Nadal nie wiadomo, co było jego przyczyną.

Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zakwalifikował wypadek jako „ekstremalne zagrożenie” oraz wezwał okoliczną ludność do pozostania w domach i zamknięcia drzwi i okien. Pierwsze pomiary powietrza nie wykazały jednak toksycznego skażenia. Po kilku godzinach pożar ugaszono.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, „dane monitoringu zanieczyszczeń w Europie na tę chwilę nie wskazują na pojawienie się zanieczyszczeń wywołanych wczorajszym pożarem w Leverkusen. Na zdjęciach satelitarnych również nie widać niczego niepokojącego”.

W trakcie dogaszania pożaru (od godziny 13.23 do 13.33) nad miejscem pożaru przeleciał satelita, wyposażony w czujnik do monitorowania składu chemicznego atmosfery. Jak zaznaczył IMGW, „na przesłanych danych nie widać żadnego nietypowego śladu w atmosferze, jeżeli chodzi o zawartość NO2, CO i aerozolu absorbującego”.

IMGW dodaje, że podczas pomiarów koncentracji benzenu (który należy do grupy węglowodorów aromatycznych), na stacji GIOŚ w Szczecinie widać, że bieżąca koncentracja „nie wyróżnia się w porównaniu do ostatnich dwóch dób”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Zanieczyszczenie nie jest obecnie widoczne na zdjęciach satelitarnych, ponieważ w rejonie zdarzenia panuje duże zachmurzenie. W godzinach wieczornych powinny być dostępne obrazy z czujnika TROPOMI z satelity Sentinel-5P, który służy badaniu składu chemicznego atmosfery” – wskazano.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej