RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykańskie służby wypuszczają nielegalnych imigrantów. „To niespotykane”

Ameryka zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. US Customs and Border Protection)
Ameryka zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. US Customs and Border Protection)

Około 50 tysięcy migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli południową granicę USA, zostało zwolnionych bez wyznaczenia terminu rozprawy sądowej. Mimo nakazu tylko 13 procent zgłosiło się do urzędu imigracyjnego i egzekwowania ceł (ICE).

Wywróciła się łódź z migrantami. Dziesiątki osób utonęło

U wybrzeży Libii wywróciła się łódź z migrantami. Uważa się, że w wyniku tego wypadku zginęło 57 osób – przekazała rzeczniczka Międzynarodowej...

zobacz więcej

Portal „Axios” sugeruje, że zaniechanie wezwań do sądów świadczy o przeciążeniu służb granicznych na niektórych obszarach.

„To niespotykane, aby agenci wypuszczali migrantów bez oficjalnego wezwania do stawienia się w sądzie. Tam, gdzie to się ostatnio zdarzało, otrzymywali oni w zamian listę adresów i kontaktów do biur ICE w całym kraju i kazano im się zgłosić do jednego z nich. (Agenci) mieli nadzieję, że imigranci pojawią się w tych biurach po dotarciu do miejsca docelowego, aby otrzymać zezwolenie na pracę” – zauważył serwis.

ICE czeka na zgłoszenia


Wyliczył, powołując się na Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), że do poniedziałku tylko 6700 imigrantów, którzy przekroczyli granicę między połową marca a połową lipca, pojawiło się w biurach ICE. 16 tysięcy się tam nie stawiło w 60-dniowym terminie. Dla około 27 tysięcy wyznaczony termin jeszcze nie upłynął.

– Ci, którzy się nie zgłoszą, podobnie jak każdy, kto przebywa w naszym kraju bez uregulowanego statusu prawnego, podlega wydaleniu przez ICE – podkreśliła rzeczniczka DHS Meira Bernstein. Szef patroli granicznych rejonie Doliny Rio Grande tweetował w niedzielę, że w ciągu zaledwie jednego tygodnia zatrzymano tam ponad 20 tysięcy nielegalnych imigrantów.

Jest to oznaka ciągłego wzrostu liczby osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę USA z Meksykiem” – akcentował „Axios” dodając, że administracja Joe Bidena zapowiedziała pracę nad uporządkowaniem systemu imigracyjnego oraz „sprawiedliwe egzekwowanie prawa imigracyjnego”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej