RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izraelskie wojsko zastrzeliło Palestyńczyka, hydraulika wracającego z pracy

Żołnierze otworzyli ogień do idącego cywila (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)
Żołnierze otworzyli ogień do idącego cywila (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)

Wojsko izraelskie zastrzeliło Palestyńczyka na terenie Zachodniego Brzegu Jordanu. 41-letni mężczyzna zginął we wsi Beita w pobliżu Nablusu. Według wojskowych oraz palestyńskiego ministerstwa zdrowia mężczyzna miał zbliżyć się do żołnierzy izraelskich niosąc w ręku metalowy pręt. Okoliczni mieszkańcy mówią, że był to miejscowy hydraulik, który wracał do domu po pracy.

Izraelski ostrzał odwetowy Libanu

Izraelska armia poinformowała, że przeprowadziła we wtorek rano ostrzelała Liban w odwecie za wystrzelenie rakiet w kierunku terytorium Izraela....

zobacz więcej

Według źródeł palestyńskich izraelscy żołnierze zastrzelili mężczyznę, gdy ten wracał z pracy do domu. – Został zabity z zimną krwią – powiedział przedstawiciel lokalnych władz, zapewniając, że we wtorek wieczorem w tej okolicy nie było żadnych demonstracji czy też zamieszek.

Izraelska armii potwierdziła, że otworzyła ogień do Palestyńczyka w tym rejonie. Podkreśliła, że „podejrzany mężczyzna” z żelaznym prętem w ręku zbliżał się do patrolu wojskowego, mimo strzałów ostrzegawczych w powietrze. – Kiedy podejrzany kontynuował marsz, dowódca patrolu strzelił w jego kierunku – powiedziała rzeczniczka izraelskiej armii.

Protesty przeciwko nielegalnym osiedlom


Kilka dni temu w palestyńskiej miejscowości Beita koło Nablusu wybuchły protesty przeciwko położonej w pobliżu osadzie Eviatar. Od maja dziesiątki izraelskich rodzin budowały tam nielegalne osiedla. Premier Izraela Naftali Bennett zawarł z osadnikami porozumienie, na mocy którego mieli oni opuścić Eviatar, a na terenie osiedla miała powstać izraelska baza wojskowa.

Porozumienie zostało odrzucone przez burmistrza Beity, który powiedział, że starcia i protesty będą trwały tak długo, jak długo jakikolwiek Izraelczyk pozostanie na tej ziemi.

Zachodni Brzeg Jordanu jest uważany przez większość społeczności międzynarodowej za terytorium okupowane przez siły izraelskie. Wszelkie próby tworzenia tam osiedli żydowskich postrzegane są jako nielegalne. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej